Advert
Prof.Dr.Mehmet Çalıcıoğlu
Prof.Dr.Mehmet Çalıcıoğlu
Giriş Tarihi : 26-02-2021 14:30

Kuruluşunun 50. Yılında Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi

Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi 07 Kasım 1970 yılında kurulmuştur. Bu yıl fakültemizin 50. Yaşını kutluyoruz. Ama maalesef önce 24 Ocaktaki deprem ve arkasından da Mart ayında patlak veren Covid-19 pandemisi bu kutlamayı istediğimiz gibi yapmamıza müsaade etmedi. Ancak pandemi koşullarında da olsa kutlama programları düzenledik. Bunlardan bahsetmeden önce, 50. Yılın bizim için öneminden ve 50 yılda fakültemizin geldiği noktadan kısaca bahsetmek isterim.

Bu gün dünyada bilime yön veren üniversitelerin çoğu 19. yy da kurulmuşlardır. Bu üniversitelerin kuruluş yıllarına bakıldığında 50 yılın uzun bir zaman olmadığı düşünülebilir. Ancak bizim fakültemizin 50. Yılını özel kılan 2 temel nokta vardır. Bunlardan ilki fakültemizin Türkiye Cumhuriyeti devletinin kendi finansman imkânları ve insan kaynakları ile kurduğu ilk veteriner fakültesi olmasıdır. Cumhuriyetimizin bu güzel eserine sahip çıkmak, her daim bu gerçeği hatırlamak ve hatırlatmak hepimizin görevidir. İkinci önemli konu ise, Veteriner Fakültesinin aynı zamanda Fırat Üniversitesinin kurulmasının da yolunu açmış olmasıdır. Veteriner Fakültesiyle başlayan ve Fırat Üniversitesinin kuruluşuna giden yolda Elazığ halkının destansı bir mücadelesi yatmaktadır. Tarih boyunca ilim merkezi olmuş olan Harput’un bu tarihi misyonuna sahip çıkmak için Elazığ halkı uzun yıllar siyasetle, bürokrasiyle mücadele etmiş, adeta kenetlenmiş, arazi tahsisinde görülmedik cömertlikler sergilemiş, ve nihayetinde önce Veteriner Fakültesine sonra da Üniversitesine kavuşmuştur. Bu süreçlerde olağanüstü çalışmalar sergileyen başta fakültemizin kurucu Dekanı ve daha sonra Üniversitemizin kurucu Rektörü olan Prof. Dr. Mustafa TEMİZER olmak üzere emeği geçen herkesi minnetle anıyor, ebediyete intikal edenlere Allahtan Rahmet, hayatta olanlara sağlıklı, uzun ömürler diliyoruz. İşte 50. Yılımızı kutlarken bütün bu değerlerin hatırlanmasını ve geleceğe yürürken çalışma azmimizi arttırmasını hedefliyoruz.

Fakültemiz geçen 50 yıl içerisinde 4603 Veteriner Hekim mezun etmiştir. Bu hekimler ülkemizde hayvancılığın gelişmesinde ve hayvan hastalıkları ile mücadelede çok önemli görevler üstlenmişlerdir. Ayrıca, fakültemizden yetişen çok sayıda akademisyen bu gün Türkiye’nin çeşitli illerinde kurulmuş olan Veteriner Fakültelerinin kurucu dekanları olmuş yada hocaları olmuşlardır. Fakültemiz, veteriner eğitiminin gelişen dünyanın ihtiyaçlarına yanıt verecek şekilde gelişmesinde de ülkemizdeki ilkler arasında yer almaktadır. Bu amaçla, Avrupa Birliği üyesi olan veya aday ülkelerdeki Veteriner Fakültelerinin eğitim sistemlerinin ve imkânlarının değerlendirilmesi ve akredite edilmesi için kurulmuş olan Avrupa Veteriner Eğitim Kurumları Birliği (EAEVE)’ne, kuruluşundan kısa bir süre sonra üye olmuş, akreditasyon çalışmalarını başlatmış ve daha birçok AB üyesi ülkedeki fakülte başvuru bile yapmamışken Türkiye’de akredite olan 3. fakülte olmuştur. Aynı şekilde 2016 yılında ulusal akreditasyon için kurulmuş olan Veteriner Hekimliği Eğitim Kurumları ve Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (VEDEK) tarafında da akredite edilmiştir. bilimsel araştırmalarda da ülkemizdeki öncü Veteriner Fakültelerdendir. Örneğin, fakültemiz bu yıl açıklanan Shangai Dünya Üniversitelerinin Akademik Başarı Listesinde ülkemizden ilk 300’e giren 2 fakülteden birincisi olmuştur.

Pandemi koşullarına rağmen kutlamalarımızı çeşitli etkinliklerle gerçekleştirdik. Bu etkinlikler özetle şunlardır:

-Fakültemizin önüne geçen 50 yılın her bir 10 senesi için bir çınar ağacı diktik.

-Sosyal medyada (#FüVetFak50Yaşında) mezunlarımızı buluşturan “ Anılarını da Al Gel “ etkinliği düzenledik ve ilk gün ilk 10’a girerek tüm Türkiye’nin bu 50. Yılımızdan haberdar olmalarını sağladık.

- 07 Kasım 2020 tarihinden başlayarak yıl sonuna kadar her hafta bir tane online konferans gerçekleştirdik. Bu toplantılarda Fakültemizin kuruluş yıllarına tanıklık etmiş hayatta olan değerli hocalarımızı ve ilk öğrencilerini konuk ettik. Bu günlere nasıl gelindiğini anlamamız ve azmimizi arttırması bakımından çok önemliydi. Veteriner Hekimler Odası Başkanı olan mezunlarımızı konuk ettik, mezunlarımızın durumlarını değerlendirdik. Mesleğimizin farklı alanlarından başarılı akademisyenleri davet edip çeşitli güncel konularda konferanslar düzenledik. Son olarak, Milli şairimiz ve meslektaşımız Mehmet Akif ERSOY’u ölüm yıldönümü olan 26 Aralık’ta düzenlediğimiz konferansta andık ve onun Veteriner Hekimlik yönünü detaylı şekilde dinleyicilerimizle paylaştık.

-50. Yıl kutlamalarımızın anısına 50. Yıl logomuzu taşıyan pul bastırdık, hatıra kahve fincanları yaptırdık, logomuzu dev bayraklarla yılsonuna kadar fakültemizin binasına astık.

Son olarak, Fakültemizin bugünlere gelmesinde emeği geçen tüm dekanlarımıza ve yardımcılarına, öğretim üyelerine ve idari personele teşekkür ediyorum. İlk 50 yılını iyi anlarsak, Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesinin önümüzdeki 50 yıllara aynı başarılı çizgisini koruyarak yürüyeceğine inancım tamdır.

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
E-GAZETE
SONSÖZ 35.SAYI
ANKET OYLAMA TÜMÜ
SİZCE BİZİ KİM TEMSİL ETMELİ?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
ifşa kayseri escord kayseri esc ataşehir bayan partner escobar ifşa kayseri esc bayan http://kayseri.otelincele.net