DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Etem Yalın
Etem Yalın

Maden

Elazığ neredeyse son bir aydır maden konusuyla yatıp kalkıyor. Şehrin öncelikli gündemi bu konu. Ekonomik refahın olmadığı bi coğrafyada kalkınma, gelişme, huzur ve istikbalden söz edilemez.

Çok uzağa gitmeye gerek yok. Keban ve Maden ilçelerinde 60’lı, 70’li yılların canlılığı iç geçilerek hala konuşulur. Nedeni Keban Barajı inşaatı sırasındaki yoğun iş gücü. Maden İlçesindeki zengin maden yataklarının tam kapasite ile işletilmesinden doğan iş gücü. Dolayısı ile bu işgücünün yarattığı ekonomik ve sosyal hayatın zenginliği.

Ekonomisi zaten toplumu mutlu etmeyen Elazığ’da deprem ve pandemi süreci işin tuzu biberi oldu. İşsizlik ve buna bağlı olarak iç ticaretteki cansızlık ekonomide neredeyse yaprağın kıpırdamadığı bir sürece evrildi.

Sabit gelirlilerin banka kartları, sabit giderleri ve hayat pahalılığı özel tüketim ve bir çok alışkanlığın unutulmasına veya ötelenmesine neden olarak piyasaları adeta kilitledi.

Dediğim gibi deprem ve pandemi işin tuzu biberi oldu. Ama ekonomik sıkıntının temel nedeni bu değil. Nüfus son 20 yılda yüzde 3/5 artmış. Üniversite öğrenci sayısı sınırlı, acemi birliği veya 80/100 bin askeri birlikler yok. Turizm geliri keza yok denecek düzeyde. Yani iç ticareti canlandıracak ekonomik faaliyetler ve para harcayabilecek insan sayımız az. 23 bin civarında irili ufaklı işletme var. 20 yıl öncesinde jeopolitik konumu nedeniyle belki Elazığ bir çekim merkezi olabilirdi. Bir çok işletmenin bölge müdürlükleri depoları falan. Ancak şimdi iş yapma ve ticaretin şekli değişti. Bir çok sektörde depo ve dağıtım merkezi ihtiyacı kalmadı. Tunceli, Bingöl, Erzincan, Diyarbakır’ın Elazığ yüzüne bakan ilçeleri için Elazığ artık en önemli tedarik merkezi değil. Bir de e-Ticaretin toplam ticaretteki payı var. Elazığ için de bile her birimiz haftada kaç kez e-Ticaret alışverişi yapıyoruz bi bakın hele. Dolayısı ile yeni bir aksiyon alma artık kaçınılmaz. Bu aksiyonun en önemli çıkış noktası ise kaynaklarınızın verimli ve günün ihtiyaçlarına göre ekonomiye kazandırılmasıdır.

MTA tarafından Maden ilçesindeki polimetal (birden fazla metalin aynı bölgede bulunması) yatakları Elazığ için tarihi bir dönüm noktasıdır. Elazığ Girişim Grubunun öncülüğü tarihe not düşecek değer ve ehemmiyete sahip. İşletmecisi Elazığlı olmayan Ferrokrom tesislerinin çalıştırdığı eleman ve bir kısım alımlarının Elazığ’dan olması çok değerli. Ancak. 2021 yılında Elazığ’dan 298 milyon dolar maden ihracatı yapılmıştır. Bu ihracatın yüzde 90’lık kısmı ise Ferrokrom işletmesine aittir. Bu ihracat gelirinin ne kadarı bu şehre yatırım olarak dönüyor? İşte Maden ilçesindeki maden sahasının Elazığ iş dünyası tarafından işletilmesi bu açıdan çok değerli. Daha üzerine yapılacak olan uç yatırımlar ve bu uç yatırımlarla birlikte bölgedeki irili ufaklı maden sahalarının de ekonomiye kazandırılması ve çarpan etkilerini konuşmuyoruz. Maden ilçesindeki sadece polimetallerin parasal karşılığının 30 milyar dolar civarında olduğu konuya uzman maden mühendislerince dillendiriliyor.

Burada sadece Maden İlçemizin eski günlerine dönmesinden bahsetmiyorum. Şehrin yeniden bir dönüşümü söz konusu. Bu yatırımlarla birlikte yan sanayilerin, hizmetler sektörlerinin, nitelikli ve niteliksiz iş gücünün ekonomiye kazandırılması ve tüm bunlara bağlı olarak şehrin farklılaşması çok kısa sürede gerçekleşebilecektir. Elazığ halkı bütçe imkanları doğrultusunda bu yatırımın ortağı olma şansına sahip. Bununla birlikte yıllardan beri Elazığ dışında olan ve bugün hem sermaye hem de bilgi birikimleriyle ülke ekonomisinde söz sahibi iş insanlarının da “ama”sız ve ön şartsız bu işe lokomotif olması gerekiyor. Sekiz köşe şapka, Elazığspor atkısı ve peynirli ekmek günlerinde poz vermek yetmiyor.

Geçmiş zaman. İstanbul’da Elazığspor için düzenlenen bir yardım gecesi vardı. Değerli bir iş insanı Elazığspor’a elbette yardımcı olacaklarını ifade etmiş ve çok anlamlı bir cümle kurmuştu: “Elazığ keşke bir günde doğru bir proje ile Elazığ dışındaki iş insanlarını bu projeye ortaklık için gelse…” İşte o gerçekleşti.

Doğru zamanda, doğru proje ve doğru insanların sorumluluğunda yürüyor.

Bu sürece, kimin ne ölçüde gücü yetiyorsa omuz verme zamanı. Samimi olanın duası bile yeter.

Ha bu arada… Yıllardır bölgesel kalkınma adına onlarca teşvik verip netice alamayan idarede kendini bi sorgulamalı. Bu projenin bölgeler arası kalkınmışlık makasının daraltılmasıyla ilgili bir vizyonu var mı ? Var. Siz de zaten önceliğinizi bölgeler arasındaki kalkınmışlığı azaltma olarak açıklıyorsunuz o halde aha da size fırsat. Elazığ Girişim Grubu diyor ki; ben bu yatırımın gelirini bu şehir için harcayacağım. Yapılması gereken ne o halde. Adrese teslim ihale şartlarının revizyonu. Hatta ihalesiz Kamu-Özelsektör ortaklığı ile işe start verilmesi. NOKTA.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Fenerbahçe1329
 • 2Galatasaray1327
 • 3Adana Demirspor1324
 • 4Konyaspor1424
 • 5Başakşehir FK1324
 • 6Kayserispor1423
 • 7Trabzonspor1323
 • 8Beşiktaş1322
 • 9Alanyaspor1417
 • 10Gaziantep FK1316
 • 11Antalyaspor1216
 • 12Giresunspor1315
 • 13Kasımpaşa1315
 • 14Hatayspor1314
 • 15Fatih Karagümrük1313
 • 16MKE Ankaragücü1313
 • 17Sivasspor1411
 • 18İstanbulspor138
 • 19Ümraniyespor137
Advert
Gazete Manşetleri
E-GAZETE
SONSÖZ 88.SAYI
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA