DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Mustafa Balaban
Mustafa Balaban
Giriş Tarihi : 22-07-2021 10:40

MEDYA VE TARİH HABERLERİ

Son birkaç yıldır yerel ve ulusal basında ilimizdeki tarihi eserlerle ilgili çok sayıda haber yapıldı. Bu haberlerde gördüğüm çok büyük yanlışlar, abartılar kentimizin aslında bir gerçeğini de anlamamıza neden oluyor. Kültür ve tarihi varlıklarımız üzerine konuşan ve haber yapanların bir kısmının zır cahil olması beni şaşırtmıyor. Cehalet her alanda var. Sorun bu cahil takımının hadsizliği ve bunlara gösterilen müsamaha. Geçmişle bugünün en temel farkı da bu sanırım. Bugün ülkemizde bu cahillere gösterilen müsamaha, bu cahil cühela takımının tam bir hadsizlik içine girmesine neden oluyor. En büyük tehlikede bu sürecin büyüyerek devam etmesi.

Yapılan haberlerle ilgili birkaç örnek vermek istiyorum. Geçen haftalarda Zarfan mahallemizde bulunan tarihi çeşme ile ilgili yerel ve ulusal basına düşen bir haber bunun klasik bir örneği oldu.

Haberde, Elazığ Zarfan mahallesinde 703 yıllık çeşmede halı yıkama geleneği devam ediyor başlığı kullanılmıştı. Başlıkta kullanılan tüm bilgiler bana göre yanlıştı. Çeşmenin 703 yıllık olması iddiası ise tam bir saçmalıktı. Sanırım haberi yapan gazetecimiz Hicri yıl ile miladi takvim bile ayırt edemiyordu. Çeşme kitabesinde yazılı tarihi miladi takvim olarak gören bu habercinin haberi sorumlu olduğu ulusal basın yayın yöneticileri tarafından da onaylanıyor ve haber ulusal basında da yayınlanıyor. Burada sorunu haberi yapan gazeteciden önce bu mahallede yaşayan halkımızdan başlatmakta fayda var. Bu haberi gazetecimize aktaran vatandaşımızın her söylediğini doğru kabul etmiş gibi gözüküyor gazeteci arkadaşımız. Halı yıkama geleneğine artık gelmiyorum. Bu şehirde yaşayan çoğu insan bunu bilir. Benim gibi yaşı ellinin üzerinde olanların anne ve ablaları ev temizliğinde akan çeşme ve dere sularını kullanırdı. Benim Sürsürü Dörtyol’da çocukluğum geçti. Bugün üzeri tamamen kapatılmış olan kuru çay temiz suyu ile bizlerin oyun alanı, annelerimizin ise halı, yün, çamaşır yıkama yeriydi.

Bu haberleri çoğaltmak mümkün. Tarihi cami ve ibadet yerleri ile ilgili haberlerde de buna benzer hatalar yapılarak devam ediyor. Hicri ve Rumi tarihlerin kullanımını bilmeden yapılan bu haberleri okuyanlarda biz tarih öğretmenlerine rahmet okutuyorlar sanırım. Benim bu haber yapan arkadaşlara küçük bir önerim var. En azından eski bir alışkanlıktır ve hala ilimizde kullanımı yaygın olarak devam ediyor. Çok yapraklı takvimlerimizin sayfalarına baksınlar. Burada geçen Hicri ve Rumi yılları görüp hangi senede olduğumuzu öğrensinler.

Bu haberlerin dayanılmaz etkisini sadece gazeteci arkadaşlara mal etmemek gerekiyor. İlimizde görev yapan kamu ve yerel yöneticilerimiz başta olmak üzere, sivil toplum örgüt başkanları, bilim insanlarına kadar medyanın yanıltıcı haberlerine katkı vermeyen kalmadı. Binlerce yıllık Harput kalesinde bilinen tapınak alanları yeni keşfediliyordu, Tümülüsler, kaleler, kanyonlar, manastırlar bulunuyordu. Aslında bulunan ve keşfedilen tarihi varlıklarımız yüzlerce, binlerce yıldır burada duruyordu. Medya şovları ile bu varlıklar üzerinden kendi egosunu tatmin edenler sadece artmıştı. Ortada ciddi bir koruma çabası ve bu varlıklarımızın geleceğe taşınması da söz konusu olmadığına göre ne yapıldığı gün gibi aşikardı.

Gelelim bu kadar haber yapılan, medya da konuşulan, yazılan, görüntüleri yayınlanan tarihi Harput kentimize, Elazığ’a. Yakın tarihte yurt içinden gelen bir turist grubunu Harput’a götürmüştüm. Aracımız Harput meydanına gelmiş ve park etmişti. Araçta kısa bir mola verdiğimizi sanan turistler bana ne zaman Harput’a varacağımızı soruyorlardı… Maalesef bizim görmek istemediğimiz bir gerçeğimizi yüzümüze şamar gibi vuruyorlardı. Durumu toparlamada bir hayli zorlanmıştım. Kendi cümlelerim ile bu kente bizde ihanet ettiğimizi söyleyerek öz eleştirilerimizi yapıyordum…

Gelelim Elazığ kentine… son yıkım alanları ile adeta TOKİ şehrine dönen aziz şehrimize…

Yıkılan mahallelerde tahrip edilen arkeolojik alanlarımızın büyüklüğü adeta dehşet verici. Roma döneminde yerleşim dokusuna ait yazılı kaynakları kitabeleri müzede sergilediğimiz Kesrik, Yığınki, Sürsürü, Hırhırik ve Mornig’te dozerler yıkıma devam ediyor... Buralarda hiçbir kurtarma kazısı yapılmadı. Yarım asır önce Keban kurtarma projesi ile yüzlerce alanda araştırma yapan ülkemizin bu gün bu alanları TOKİ dozerlerine terk edişini ibretle izliyoruz. Şehrimiz adeta yok ediliyor. Yok olan yerel mimari, su kaynakları ve çeşmeler ile dini yapıları bir bir yitiriyoruz.

Kentte son günlerde fısıltı ile yayılan define dedikodularına şehir teslim oluyor. Sürsürü eski bir höyük ve yerleşim yeriydi. Bu alan dozerler ile tamamen kazındı. Bu alanda arkeolojik ve tarihsel malzemenin çıkmaması garip olurdu. Bu garabet durumu maalesef yaşadık. Arkeolojik bu alanı dozer operatörlerine terk ettik. Tamamen yıkılan bu alanda nelerin çıktığını bilmiyoruz. Fakat benim bildiğim ve Sürsürülü olan herkesin bildiği Mılla Hüseyin Çeşmesi, Ortaçağ Roma Kilisesi ve kutsal alanı yerlerini bildiğimiz, dokunduğumuz, suyunu içtiğimiz yerlerdi. Bu alanlarda hafriyat yaparken gerekli hiçbir tedbirin alınmaması üzüntü verici. Bu hafriyat sırasında Elâzığ valiliği il kültür ve müze müdürlüğüne verdiğimiz yazılı dilekçede altını çizerek belirttiğimiz hususların hiçbirine dikkat edilmedi. Hafriyat alanlarında görevli uzman arkeolog ve sanat tarihçilerimizin bulunmadığı kazılarda neler çıktığını bilmiyoruz. Sadece duyduklarımız bile çok ürpertici.

Sürsürülü olduğunu övünerek anlatan yerel yöneticilerimiz bu övünçlerini çok kısa süre sonra benim Harput’ta yaşadığım şok ziyaretlerle yaşayacaklarına eminim. Talan, yağma yerine dönen kentin tarihi alanlarında hala dozerler çalışıyor. Hala medyada tarihi kent Harput ve kültür şehri Elazığ’dan bahsediliyor. Yeni arkeolojik alanlar, tapınaklar, kaleler, höyükler, kanyonlar keşfediliyor. Hicri tarihleri Miladi tarihle karıştıranlar bize tarih öğretiyor. Elimizde olan ve binlerce yıldır koruduğumuz şehrimiz elden çıkarken…

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Beşiktaş513
 • 2Trabzonspor513
 • 3Konyaspor511
 • 4Hatayspor510
 • 5Fatih Karagümrük510
 • 6Fenerbahçe510
 • 7Altay59
 • 8Alanyaspor59
 • 9Galatasaray58
 • 10Kayserispor57
 • 11Yeni Malatyaspor56
 • 12Göztepe55
 • 13Gaziantep FK55
 • 14Kasımpaşa55
 • 15Adana Demirspor55
 • 16Antalyaspor54
 • 17Sivasspor53
 • 18Başakşehir FK53
 • 19Giresunspor51
 • 20Çaykur Rizespor51
Gazete Manşetleri
E-GAZETE
SONSÖZ 51.SAYI
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
ifşa kayseri escord kayseri esc ataşehir bayan partner escobar ifşa kayseri esc bayan http://kayseri.otelincele.net