DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Mustafa Balaban
Mustafa Balaban
Giriş Tarihi : 11-01-2023 12:45

MEYDAN DÜZENLEMELERİ VE ANITSAL YAPILARIMIZIN DURUMU

2023 yılının ilk ayında kentimizde aldığım en önemli haber “Basın Müzesi”nin açılış haberi olmuştur. Umarım bu güzel haberi diğer müze açılış haberleri ile kültür, sanat haberleri takip eder. Kentimizi daha yaşanabilir ve güzelleştirecek en önemli yatırımların kültür/sanat alanında olmasını savunan insanlardan biriyim. Bu konularda yıllardır yazmaktayım ve kent gündemini takip etmekteyim. Kentimizin kültür-sanat organizasyonlarında altyapı sorunlarının bir kısmının çözülmesi yönünde atılan her adımı önemli bulmaktayım. Harput’ta açılacak müzelerinde önemli bir eksikliği gidereceğine inanmaktayım. Tematik müze sayımızın artması ve bunların anıtsal yapılar ile tescilli kültür varlıklarına yeni fonksiyonlar verilerek açılacak olmasını da önemli bir kazanım olarak görmekteyim.

Basın Müzesi’nin yer seçimini daha öncede bir yazımda eleştirmiş ve bu müzenin Elazığ merkezde olmasını önermiştim. Elazığ Basın Müzesi özellikle kent insanının gezmesi gereken bir müze olarak değerlendirmekteyim. Kentimizin bir eğitim şehri olması ve öğrenci sayısının yüz binin üzerinde olması iyi hesap edilmeliydi. Bu müzenin özellikle eğitim amaçlı kullanılması ve yoğun ziyaretçi sayısı dikkate alınmalıydı. Elazığ merkezde bulunan Eski Öğretmenevi binası Basın Müzesi ve arşivi konusunda daha uygun bir mekan olarak değerlendirilebilirdi. Umarım Basın Müzesinin Harput’ta açılmasından sonra yeni müzelerin açılış yerleri daha detaylı çalışmalar ile ortaya çıkarılır.

Kent merkezinde yeni açılan meydanların şehir insanı için önemli bir dinlenme, nefes alma, hoşça vakit geçirme yerleri olarak olumlu işlevlere sahip olacağına inanmaktayım. Bu alanlarda kültür-sanat faaliyetleri, konserler, açık hava toplantıları gibi birçok faaliyette yapılabilecektir. Zaman içinde kentin talepleri ve kullanımına göre meydanlar işlevlerine göre şekillenecektir. Özellikle 2 meydanın da tarihsel anıt eserlerin yanında olması bu işlevleri zenginleştirecektir. Eski Hükumet Konağı etrafında oluşan “Demokrasi Meydanı” açılacak “Kent Müzesi” ile daha anlamlı olacaktır. Bundan dolayı meydan tarihi tescilli anıt esere saygılı olarak düzenlenmelidir. Bu yapının silueti dikkate alınarak çevre düzenlemesi yapılmalıdır. Daha öncede yazdığım gibi anıt yapılar en fazla fotoğrafı çekilen yapılardır ve kentin tanıtımında çok büyük değer taşırlar. Bu açıdan bu yapıların meydanlara katacağı değerler ile meydanların bu yapılar üzerindeki etkileri konusunda en küçük detaylar dikkatle incelenmelidir.

Cumhuriyet Meydanı ise eski Halkevi binasının bulunduğu yerden başlamaktadır. Halkevi binası uzun süredir Öğretmenevi olarak kullanılmaktaydı. Bundan sonra bu anıt eserin hangi fonksiyonlara sahip olacağı konusunda tatmin edici bir açıklama bugüne kadar yapılamamıştır. Cumhuriyet meydanı isminin verilmesine neden olan Halkevi binası ve çevresi bu manaya uygun fonksiyonlarla değerlendirilmelidir. Daha önce önerdiğimiz içinde “Basın Müzesi” de bulunacak “Kent Arşivi” fonksiyonu verilmesi düşüncemizde binanın kullanımı ve meydanla bütünleşmesi fikri ön planda tutulmuştur. Harput ve Elazığ’da yayınlanmış tüm gazete, dergi, kitap, fotoğraf ve efemera malzemesinin konulacağı bu mekan kent araştırma merkezi olarak ta önemli bir işleve sahip olabilecektir. Binanın bir bölümünün “Kent Kütüphanesi” olması da bu işlevselliği arttıracaktır.

Cumhuriyet Meydanı düzenlemesi esnasında Öğretmenevi binasının karşısında bulunan Atatürk anıtına yapılan müdahalede gereksiz ve sorunlu olmuştur. Anıt kaidesinin tamamen değiştirilmesi ve ışıklandırılması fikri sanat eserlerine nasıl baktığımızla çok ilgilidir. Anıtla birlikte kaidesini tasarlayan sanatçının eserine izinsiz müdahale kanımca çok sorunludur ve bunun defaatle yapılması da bu sorunlu yaklaşımın bir yansımasıdır. Ayrıca heykelin yönünün değiştirilmesini de anlamış değilim. Halkevi binasının giriş kapısına bakan heykelin yönü bu dönem düşüncesi ve devlet ideolojisinin bir yansımasını göstermekteydi. Bundan dolayı bu heykel ve Halkevi binası bu şekliyle korunmalıydı. Anıtın tamamen kaidesinin değiştirilmesi ve yönüne müdahale bu alana yapılan gereksiz ve haddi aşan müdahaleler olarak değerlendiriyorum. Zaman zaman vurguladığımız kentin tarihsel geçmişine saygılı olma düşüncemizi bir kez daha vurgulamadan geçemeyeceğim.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
Mezopotamya 5 ay önce
[11] O kadar haklı eleştiriler ki herkes ders almalıdır. Bir adım atılırken “en iyisini ben bilirim” mantığıyla atılmamalıdır. O adımla ilgili bilen herkese danışılmalıdır, evet bu şekilde işler biraz yavaş yürüyebilir ama çok sağlam ve faydalı işler bu şekilde yapılır. Yoksa iyilik yapalım derken var olan iyilerimizi de yok edip kötü eserler ortaya çıkarıyoruz.
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Galatasaray3482
 • 2Fenerbahçe3477
 • 3Beşiktaş3577
 • 4Adana Demirspor3566
 • 5Başakşehir FK3559
 • 6Trabzonspor3557
 • 7Konyaspor3550
 • 8Fatih Karagümrük3548
 • 9Kayserispor3546
 • 10Kasımpaşa3543
 • 11MKE Ankaragücü3542
 • 12Antalyaspor3541
 • 13Alanyaspor3641
 • 14Sivasspor3540
 • 15İstanbulspor3538
 • 16Giresunspor3537
 • 17Ümraniyespor3530
 • 18Gaziantep FK3525
 • 19Hatayspor3523
Gazete Manşetleri
E-GAZETE
SONSÖZ 96.SAYI
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA