DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Turgut Güneş
Turgut Güneş

MİMAR SİNAN’DAN GÜNÜMÜZE ,TOKİ KÖY KONUTLARINA EVRİMLEŞEN YAPILAR

 MİMAR SİNAN … ASRIN MİMARI . BİR DEHA.

Osmanlı Baş mimarı ve inşaat mühendisi. Vefatından Yaklaşık 433 yıl sonra gelinen nokta TOKİLER. O devrin teknolojisi ile yapılan eserler ile , 21. Yüzyılın teknolojisi ile geldiğimiz nokta böyle olmamalıydı. Koca Mimar Sinan , depremi bilen , topraktan camileri ısıtan , akustik dehası ve 433 yıl geçmesine rağmen zekası ile ne yaptığı çözülemeyen ve her yaptığını önceden test eden bir deha…

Merkezi Elazığ olan ve Malatya şehrini ‘de etkileyen deprem anından sonra, Devlet eli , şükür ki vatandaşına erken zamanda ulaştı. Sonrasında ise Elazığ ve Malatya'nın hem şehir merkezi ve hem de köylerinde Deprem Konutları yapılmaya başlandı. Çevre ve Şehircilik bakanımız ve milletvekillerimiz , TOKİ konutlarının şehir ve köylerde Nasıl ve ne şekil olacağının ilk bilgilerini verdiler. Gelin Bunlar neydi hatırlayalım… Köylerimizde tek katlı veya vatandaşımız isterse altında ahırını ya da yanında ahırını yapılacağı bilgisini verdiler. Bu binalar Depreme dayanıklı , Isı yalıtımlı ve son derece modern konutlar olduğu söylendi . ve Cumhurbaşkanımız açıklama yapıp köy evlerinde ahırsız evlerin aylık taksidinin 790 TL , Ahırlı Olanların da 905 TL aylık taksit ile ilk 2 yıl ödemesiz , sonraki 18 yıl döneminde ise , sabit ödeme olacağını söylemişlerdi. Maliyetinden de ortalama %40 indirim yapıldığı söylenmişti. Depremin ilk gününden itibaren , Depremden etkilenen halkın fikirleri bu konuda alındı mı veya alındıysa önerileri ne kadar ciddiye alındı. O konu hakkında bir bilgimiz yok. Ve ortada bir belirsizlik ve söylemlerle kulaktan dolma bilgiler var . yetkili diye düşündüğümüz kişi veya kurumlardan da sorduğumuz sorulara net bir bilgi alamıyoruz.

HAK SAHİPLERİNİN ŞİKAYET VE BEKLENTİLERİNE DEĞİNELİM Köylerde yapılacak Toki ' Evlerinin neredeyse toprakla düz olan Temeli nedeniyle , evlerin su baskını ve nem ile karşılaşacağı şikayetleri hat safhaya çıktı. Ayrıca evlerin 90 metrekare civarı oluşunun köydeki insanlara yetmeyeceği hep söylendi. Ahırların evin altında olacağı sözü de aylardır netleşmeyen bir konu oldu. Ve dahi köy konutlarının , ya yıkılan yerine , ya da hak sahibinin kendine ait başka bir arazisine , Eğer o da yoksa devlet tarafından kamulaştırılan ya da hazine arazisindeki o bölgede depremden etkilenen ve arazisi uygun olmayan hak sahibi olan diğer kişiler ile aynı yerde tüm evlerin bir arada yapılacağı söylenmişti. Ama bu dönemde ortada dönen söylenti , artık kişinin kendi parseli uygun olsa bile , aksine hepsinin bir hazine arazisinde topluca yapılacağı söylentisi dolaşıyor. Ve araştırdığımızda vatandaşların çoğunluğunun buna razı olmadığı görülüyor. Halen bu konuda daha net bir cevap alınacak bir kişi de bulunamıyor. Neden bu belirsizlik .

GELELİM ZURNANIN ZIRT DEDİĞİ YERE

Toki  köylere deprem konutlarını ELAZIĞ’A şu ana kadar Tek kat yaparken , Malatya'da 2 katlı yapılıyor bilgisine ulaştık. Ve O şehrin vekillerinin çabaları ile , köydeki hak sahibi insanlara farklı farklı tipte ev seçenekleri sunulacakmış. ve iddialara göre malzeme kalitesinin de Malatya'da yapılan konutların daha iyi olduğu iddiaları var. GELİN… Henüz şu köy konutlarının , yenilerinin yapılması başlanmadan , hak sahibi vatandaşın isteklerinin makul olanlarını dikkate almak ve karşılıklı helalleşmek güzel olmaz mı.? Sonuçta bu insanlar , çoluk çocuğunun içtiği sütünden ve giydirdiği elbisesinden kısacak ve o taksitleri ödemeye çalışacak. İstenilen şeyler küçük detaylar gibi görünebilir ama , bu istekler meselenin bütünlüğünü yaşam kalitesini , moral , mutluluk , huzur ve helalleşme yönünden çok etkileyen ve birbirini bağlayıcı etkenler değil midir.? Malatya'da olduğu gibi , köy insanına verilen seçenekler , Elazığ'daki köy insanına da farklı seçenekler sunulması , 90 metrekarenin yanında 120 metrekare gibi ve ahırı altında olan 2 katlı şeklinde yapılacak köy konutları hak sahiplerinin tercihine sunulmalı. inanın hak sahibi insanlar , O fiyat farkını vermeye hazırdır. SÖZÜN ÖZÜ … Sevgili dostlar Bu istekler ille de başka şehirde olduğu için değil , olması gereken ve yapılan bir işin sonucunda insanları mutlu edecek şeyler. Bu insanların mutsuz ve yüzünü yere düşürmemek lazım. Hatadan dönmek ayıp değil . ve geç te değil. yapılan hizmetten insanları memnun etmek en büyük huzurlardandır. Devleti yaşat ki insan yaşasın ve insanların hakkını gözetin ki bu işte emek verenlerin arkasından hayırla yad edilesiniz. Güzel insandı ALLAH İşini rast getirsin desinler.

BU ŞEHİR AZİZ ŞEHİRDİR. BAŞKA İLLER İLE KIYAS TUTULMAYACAK KADAR AZİZ VE KIYMETLİDİR.

Devletimiz var olsun. Vatandaşının isteklerine duyarlı olan ve İnsana ve insanlığa hizmet eden her insandan da Allah Razı olsun.

Sağlıcakla kalın

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Fenerbahçe1329
 • 2Galatasaray1327
 • 3Adana Demirspor1324
 • 4Konyaspor1424
 • 5Başakşehir FK1324
 • 6Kayserispor1423
 • 7Trabzonspor1323
 • 8Beşiktaş1322
 • 9Alanyaspor1417
 • 10Gaziantep FK1316
 • 11Antalyaspor1216
 • 12Giresunspor1315
 • 13Kasımpaşa1315
 • 14Hatayspor1314
 • 15Fatih Karagümrük1313
 • 16MKE Ankaragücü1313
 • 17Sivasspor1411
 • 18İstanbulspor138
 • 19Ümraniyespor137
Advert
Gazete Manşetleri
E-GAZETE
SONSÖZ 88.SAYI
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA