DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Hayri Günay
Hayri Günay
Giriş Tarihi : 30-04-2021 22:30
Güncelleme : 30-04-2021 22:54

Önlemek Ödemekten Ucuzdur-3

TAZMİNATLAR

Tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerinde ki çalışma ortamları iş kazaları ve meslek hastalıklarına yakalanma olasılığı diğer sektörlere göre doğası gereği yüksektir. Bunun en tepe noktası ise madencilik ve inşaat sektöründe yaşanmaktadır. İş sağlığı veya işçi sağlığı ve güvenliği ile ilgili sorunlar bilinmekle beraber , çözüm önerilerileri de ortaya konulmaktadır. Fakat İSG kültürü oluşturmak adına günümüz dünyasında özellikle pandemi dolayısıyla ötelenmeye ,esnek davranılmaya devam edilmektedir. İş güvenliğinin sürdürülebilirliğinin bilimsel ve teknik uygulamaları rafa kaldırılmadıysa da tam da uygulandığı söylenemez. İSG kültürünün topluma iş hayatına ve sosyal alanlara nasıl etki ettiğini dünyada görüyoruz.Konumuza dönecek olursak ; iş kazalarında işverenlerin ödemekle yükümlü oldukları tazminatlar; Maddi Tazminat ,Manevi Tazminat ve Destekten Yoksun Kalma Tazminat’ larıdır.

Bu Tazminatların içerikleri şu şekildedir:

RÜCU (GERİ ALMA) TAZMİNATI :Sosyal Güvenlik Kurumunun iş kazası sonucu sigortalıya (işçiye) yaptığı yardımlar tutarı için rücu tazminat davası açma hakkı vardır. Rücu tazminat davası, daha önce SGK (Sosyal Sigortalar Kurumu) tarafından karşılanmış olan zararlar tutarının ilgili yasaya göre, kusurlu işverene veya üçüncü kişilere ödettirilmesi amacıyla açılır.

İş kazası sonucunda zarar gören işçiye SGK her türlü sağlık yardımını yapar. Bu kapsamda kazaya uğrayan işçinin tedavi için ne gerekiyorsa buna yol parası, protez takılması vs dahil tedavi ve rehabilitasyon süresince geçici iş göremezlik ödenekleri SGK' kurumu tarafından ödenir. Ayrıca, kısmi ve tam iş göremezlik durumlarında iş kazasına uğrayan işçiye ve ölümü halinde ise hak sahiplerine gelir bağlanmaktadır. SGK'ca işçiye veya hak sahibi kişilere yapılan ve ilerde yapılması gereken her türlü giderin tutarı ile gelir bağlanması durumunda bu gelirin hesap edilecek peşin sermaye değeri tutarı, işveren veya üçüncü kişilere, bu kişilerin işçi sağlığı ve iş güvenliği mevzuat hükümlerine aykırı olan eylemlerinin kusur derecesi ağırlığında, Borçlar Yasası hükümlerine göre (Geri Alma) rücu edilir.

MANEVİ TAZMİNAT:İş kazası sonucu vücut bütünlüğü bozulan organ kaybına veya işlevselliğini kaybeden (cismani zarara uğrayan) işçinin veya ölümlü iş kazalarında işçinin ailesinin çektiği acı, elem ve ızdıraplar için hakim takdiri ile manevi tazminat tutarı belirlenir ve işverene ödettirilir. Manevi tazminatta bir hesaplama yöntemi bulunmayıp, iş kazasının neden olduğu zararın büyüklüğüne göre tamamen hakimin takdir ettiği bir tutar söz konusudur. İş kazasına uğrayan, bunun sunucunda zarar gören, acı ve sıkıntı çeken işçi yada ölüm olayı durumunda iş kazasına uğrayan çalışanın (işçinin) ailesi karşı karşıya kaldığı üzüntünün karşılığı olarak işverene manevi tazminat davası açabilmekte ve hakimin takdir ettiği manevi tazminat tutarı işveren tarafından ödenmektedir.

MADDİ TAZMİNAT:Borçlar Kanununun 46. maddesine göre; cismani zarara uğrayan kimsenin, iş göremezlik ölçüsünde çalışmasının aksayacağı ve bu nedenle maruz kalacağı zarar ve ziyanın, kendisini çalıştırandan talep edebileceği hükme bağlanmıştır. Meydana gelen iş kazası veya meslek hastalığı sonucunda, meslekte kazanma gücünü az veya çok kaybeden bir işçinin kaybı ile ilgili gerçek zararını, kendisinin olayda tam kusurlu olması durumu dışında, işverenden talep etme hakkı bulunmaktadır. Meslekte kazanma gücü kayıp oranı ne olursa olsun, bu kayıp karşılığı olan zarar ve ziyanın işverenden talep edilmesi mümkündür. Çünkü, SGK tarafından kazaya uğrayan işçinin tüm zararı ve kaybı karşılanamamaktadır.

İş kazasına uğrayan işçinin (Çalışan) işverenden isteyebileceği maddi tazminat ise iş göremezlik tazminatı ve destekten yoksunluk tazminatı ile iki şekilde olabilir.

İş kazalarının,çekilen acı ve sıkıntılarının yanında işçi, işveren, işletme ve ülke ekonomisine büyük maliyetleri bulunmaktadır. İlimizde iş kazaları önemli bir sorun olarak gündemdeki yerini korumakta olup, her yıl yüzlerce iş kazası oluşmakta ve bunun sonucunda onlarca ölüm ve yaralanma ile büyük maddi kayıplar meydana gelmektedir. Bu nedenle iş kazalarının oluşmasını önleyecek güvenlik önlemlerinin alınmasına her zaman öncelik verilmelidir. Unutulmamalıdır ki, önlemek ödemekten daha ucuz ve insani bir davranıştır. Günümüzdeki bilimsel ve teknolojik gelişmelerin yarattığı olanaklar kullanılarak işyerlerindeki tehlike ve risklerin giderilmesi, sağlıklı ve güvenli işyerleri oluşturularak iş kazalarının önlenmesi mümkündür. Hiç bir şeyin maliyeti insan hayatından daha önemli değildir. Bir işyerinde iş güvenliği önlemleri alınmadığından dolayı meydana gelebilecek ölümlü veya ağır yaralanmalı bir kaza sonucunda işverenlerimizin (Manevi) vicdani rahatsızlıkları bir yana yüksek miktarda idari ve cezai yaptırımlarla (Maddi) karşılaşabilmektedirler.. Kalın sağlıcakla..

Hayri Günay

Mad. Y.Müh.

İSG Uzm.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Spor Toto Süper LigOP
 • 1Beşiktaş4084
 • 2Galatasaray4084
 • 3Fenerbahçe4082
 • 4Trabzonspor4071
 • 5Demir Grup Sivasspor4065
 • 6Atakaş Hatayspor4061
 • 7Aytemiz Alanyaspor4060
 • 8Fatih Karagümrük4060
 • 9Gaziantep Futbol Kulübü4058
 • 10Göztepe4051
 • 11İttifak Holding Konyaspor4050
 • 12Medipol Başakşehir4048
 • 13Çaykur Rizespor4048
 • 14Kasımpaşa4046
 • 15Helenex Yeni Malatyaspor4045
 • 16Fraport-TAV Antalyaspor4044
 • 17Hes Kablo Kayserispor4041
 • 18BB Erzurumspor4040
 • 19MKE Ankaragücü4038
 • 20Gençlerbirliği4038
 • 21Denizlispor4028
Gazete Manşetleri
E-GAZETE
SONSÖZ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
ifşa kayseri escord kayseri esc ataşehir bayan partner escobar ifşa kayseri esc bayan http://kayseri.otelincele.net