Advert
Etem Yalın
Etem Yalın
Giriş Tarihi : 26-02-2021 12:43

Sembollerle yaşamak ve ya polim

Hz. Mevlana'nın çağlar ötesinden, günümüze ulaşan önemli miraslarından biri, yedi öğüdüdür. Gerek ferdi, gerekse toplumsal, pek çok problemin reçetesi olan bu yedi altın öğüt şöyledir:

Cömertlik ve yardım etme gibi ol

Şefkat ve merhamette güneş

Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol.

Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol.

Tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi ol.

Hoşgörülükte deniz gibi ol.

Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.

800 yıl önce bu öğütler verilmiş. Ama ne yazık ki, toplum olarak sembollerle yaşamayı ve göründüğü gibi olmamayı neredeyse yaşam biçimi edindik. Elinde doksandokuzluk tespih her cümleye besmeleyle başlayıp faizle geçinen, parmak ve bıyıkla ülkücü olan, Atatürk’ü anlamadan sözde Atatürkçü olan, hacı gibi, profesör gibi, sanatçı gibi, saygın esnaf gibi rol çalan say sayabildiğince… Dışardan bakınca dürüstlük abidesi birlikte yola çıkınca üç paralık adam…

Biz aslında bu durumu “Polim” olarak özetliyoruz.

Kendimizi kandırmaya falan gerek yok. Göründüğü gibi olan kişi sayısı azaldı. Ünlü sözdür: “Dinsiz toplumlar yaşar, ahlaksız toplumlar yaşamaz…” Bugün toplumun en temel ihtiyacı ahlaktır. Ve hal böyleyken sembollerle yaşamayı pekiştirme adına 2021 yılını Ahi Evran Yılı ilan ettik.

TV’de 30 dakika süren haber saatinde iki farklı konu. Birinci haber 2021 yılının Ahi Evran Yılı ilan edilmesi ikinci haber tarladan son tüketiciye meyve sebzenin 5 kat arttığı… Yani Ahi Evran Yılı ilan edilince esnafa ahlak mı ışınlanıyor? Ya da kaç esnaf “Yav kim bu Ahi Evran hele bi şu googleye bi yazayım” diyen olmuş mudur…?

Ahi Evran-ı Veli tam 850 sene önce “Hak ile sabır dileyip bize gelen bizdendir. Akı ve ahlak ile çalışıp bizi geçen bizdendir” diyor. Yani Ahi Evran-ı geçtiğimiz doğrudur. Ama akıl ve ahlakta mı?

Türk tarihinde Ahilik sistemi ile yetişen ve kalfalıktan ustalığa geçenlere ustalık kuşağı sarılırken toplum önünde verilen Ahilik nasihatı;

“Harama bakma, haram yeme

Haram içme.

Doğru, sabırlı, dayanıklı ol.

Yalan söyleme.

Büyüklerinden önce söze başlama.

Kimseyi kandırma, kanaatkar ol.

Dünya malına tamah etme.

Yanlış ölçme, eksik tartma.

Kuvvetli ve üstün durumda iken affetmesini, hiddetli iken yumuşak davranmasını bil ve kendin muhtaç iken bile başkalarına verecek kadar cömert ol…”

“Ben siftah yaptım efendim yan komşudan bu ihtiyacını al” diyen esnafı şükür dönem filmlerinde görüyoruz. Esnaf toplum içerisinde güven sıralamasında acaba kaçıncı sırada?

Tarım Bakanlığı sitesinde ünlü markaların sahte ürün listesini yayınlıyor. İnsanın aklı duruyor. Yahu bi insana bu yedirilir mi be ahlaksız diyorsunuz… Tüketici hakem heyetleri sahte ürün mağduru olan vatandaşların dosyalarıyla dolu.

Uzatmayalım. 850 sene önce nasihat dışında davranan esnafın nasıl papucu dama atılıyor ve meslekten men ediliyorlardıysa o ki Ahi Evran Yılı İlan edildi sıkıyorsa yakalanan sahtekarın vergi levhasını süresiz iptal edin. En azından toplumsal düzelme esnaftan başlamış olur…

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
E-GAZETE
SONSÖZ 35.SAYI
ANKET OYLAMA TÜMÜ
SİZCE BİZİ KİM TEMSİL ETMELİ?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
ifşa kayseri escord kayseri esc ataşehir bayan partner escobar ifşa kayseri esc bayan http://kayseri.otelincele.net