DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Prof.Dr. Sebahattin Devecioğlu
Prof.Dr. Sebahattin Devecioğlu
Giriş Tarihi : 27-04-2022 22:58

Spor Şehri Elazığ

Elazığ ve yöresinde spor kültürü çok eski çağlara dayanmaktadır. Medeniyetlerin beşiği olan Harput, M.Ö. 2000 yıllarından itibaren günümüze kadar; Huriler, Hititler, Urartular, Romalılar, Selçuklular, Osmanlılar gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu dönemlere ait tarihsel ve kültürel değerleri korumaya ve günümüze taşımaya çalışan ve Cumhuriyetin ilanı ile Şehirleşen Elazığ, sosyal, kültürel ve sportif anlamda birçok gelişme kaydetmiştir.

Günümüzde Elazığ ve bölgesi Türk sporunda önemli bir yere sahiptir. Elazığ’da Olimpiyat, Dünya ve Avrupa şampiyonu, Sporcular yetiştiği gibi, Amatör ve profesyonel bir çok sporcu, antrenör, teknik adam ve eğitimci, Türk sporuna önemli değerler katmıştır.

Elazığ’da Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün verilerine dayalı olarak Türkiye geneli illere göre lisanslı sporcu sayılarına göre; Elazığ’da Erkek 39.306, Kadın 23.557 olmak üzere Toplam 62.863 bulunmaktadır. Faal sporcu sayısı ise Erkek; 9368, Kadın 10.656, olmak üzere, Toplam 20.024 dir. Faal kulüp sayısı: 139, Gençlik ve Spor İl müdürlüğüne bağlı antrenör sayısı: 48 dir. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne ait Mevcut tesisler; Spor Salonu: 7, Sentetik Yüzeyli Cim Saha: 8, Toprak Yüzeyli Futbol Sahası: 4, Olimpik Yüzme Havuzu: 1, Gençlik Merkezi: 2, Tenis Kortu: 4, Basketbol-futbol Semt Sahaları: 20 bulunmaktadır. Yeni stadyumun bitmesiyle birlikte profesyonel maçların oynanacağı standart 3 futbol tesisine kavuşacak olmasıda Elazığ için Türk sporu adına önemli bir kazanımdır. Ayrıca Elazığ İlinde Fırat Üniversitesi, İl Özel İdaresi ve Elazığ Belediyesine ait tesisler ile birlikte Spor eğitiminin sürdürüldüğü Spor Bilimleri Fakültesi, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Spor Lisesinin bulunması da Elazığ şehrinin bir spor şehri olmaya aday olduğu göstergesidir. Ayrıca Elazığ’da futbol sevgisi de ön plana çıkmaktadır. Elazığ’da 2 Profesyonel Futbol takımı ile Elazığ Amatör Kulüpleri Federasyonuna bağlı ve 32 branşta faaliyet gösteren 102 kulüp bulunmakla birlikte Elazığ’da Türkiye Futbol Antrenörler Derneği Şubesi, Türkiye Faal Futbol Hakem ve Gözlemciler Derneği Şubesi aktif olarak görevlerini sürdürmektedir.

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Ankara’da düzenlenen törenle Elazığ’a yeni tesisler kazandırılacağı, bu yatırım programlarında 100’ü aşkın spor tesisininElazığ’a kazandırılacağı kamuoyuna açıkladı Elazığ Gençlik ve Spor Yatırımları Protokol Töreni Ankara’da yapılarak, Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun katıldığı törenle kamuoyuna duyuruldu. Elazığ tarihinde ilk olma özelliği taşıyan tartan pist ve trap atış poligonu göz kamaştıran eserler olarak dikkat çekerken, yapılacak yatırımların tam listesi ise; “8 Kulvarlı Sentetik Yüzeyli Atletizm Pisti, 1 adet nizami sentetik saha, Yukarı Demirtaş köyüne 3 poligonlu Trap Skeet Atış Alanı, 250 seyirci kapasiteli spor salonu, 5 adet sentetik futbol sahası, Akçakiraz, Mollakendi, Yurtbaşı, Yazıkonak, Arıcak Bükardi, Üçocak, Erimli, Karakoçan Sarıcan Beldesi ve Palu Beyhan Beldesi’ne sentetik futbol sahaları, basketbol ve voleybol salonları, Yurtbaşı’na 1 adet nizami sentetik saha, Merkez ve İlçelere 100 adet basketbol potası, Akçakiraz ve Yazıkonak Beldeleri’ne Gençlik Merkezi yaptırılması, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne bağlı sentetik futbol sahasının üstünün kapatılması.Mevcut spor kompleksine kapalı tenis kortu yaptırılması, Fırat Üniversitesi Baskil MYO’ya 1 adet sentetik yüzeyli futbol sahası ve 1 adet basketbol ve voleybol sahası, Yolspor ve İl Özel İdare Sentetik Sahaları’nın zemininin değiştirilmesi, Sivrice’ye 1 adet spor salonu, 1 adet basketbol ve voleybol sahası yaptırılması, Maden’e 1 adet sentetik futbol sahası, 1 adet spor salonu yaptırılması, Ağın’a 1 adet sentetik futbol sahası, 1 adet spor salonu yaptırılması, Alacakaya’ya 1 adet sentetik futbol sahası ve basketbol ve voleybol sahası yaptırılması ve 1 adet spor salonu yaptırılması. Arıcak’a Mahalle tipi Gençlik Merkezi, 1 adet sentetik futbol sahası, 1 adet voleybol, basketbol sahası yaptırılması.’ Baskil’e 3 adet sentetik futbol sahası, 2 adet basketbol, voleybol yaptırılması, 250 seyirci kapasiteli spor salonu yaptırılması, Kovancılar’a 1 adet sentetik futbol sahası yaptırılması, Karakoçan’a 3 adet sentetik futbol sahası ve mahalle tipi gençlik merkezi yaptırılması, Keban’a 1 adet sentetik futbol sahası,1 adet basketbol, voleybol sahası, mahalle tipi gençlik merkezi yaptırılması, Fırat Üniversitesi Keban MYO bahçesine 1 adet basketbol ve voleybol sahası yaptırılması, Palu’ya 3 adet sentetik futbol sahası, 2 adet basketbol ve voleybol sahası, mahalle tipi gençlik merkezi, 250 seyirci kapasiteli spor salonu yaptırılması.” olarak açıklandı.

Yapılan bu çalışmalarda emeği geçen çalışkanlığı ve gayretleri ile Elazığ iline bir çok tesis kazandıran ve kazandırmaya çalışan başta Elazığ Gençlik ve Spor İl Müdürü Abdulsamet Eren olmak üzere Elazığ’da Gençliği ve Spora hizmet veren, destek olan herkesi yürekten kutluyorum.

Bu gün geldiğimiz noktada, Adrese dayalı nüfus kayıt sistemi sonuçlarına göre 2020 yılsonu itibariyle 587 bin 960 nüfuslu Elazığ'da genç nüfus oranı 96 bin 500 olarak açıklanmıştır. Çağ Nüfusu denilen ve yüzde yüzünün spor yapması gereken, 15-24 yaş arası gençlerin; 49 bin 294'ünü erkek, 47 bin 206'sını da kadınlar oluşturmaktadır. Uluslararası standartlara göre; Elazığ’da 96,500 kişinin spor yapması gerekmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasasın; Madde 58 ve 59. Maddeleri Gençliğin korunması ve Sporun geliştirilmesi şeklinde düzenlenmiştir. Geleceğimizin teminatı olan gençlerimizi kötü alışkanlıklardan ve cehaletten korumak için gerekli tedbirleri vatandaşlarının beden ve ruh sağlığını geliştirecekönlemler alarak, sporun kitlelere yayılmasını teşvik edip, başarılı sporcular korumak gerekmektedir.

Sporun bir şehir bir bölgeye veya bir ülkeye ekonomik katkılarını tespit edebilmek için çok farklı parametreleri değerlendirmek gerekmektedir. Sporun şehirlere ekonomik anlamda katkıları ile birlikte tesisleşme ve alt yapı yatırımları ile ilgili yapılan spor yatırımları, şehirleri cazibe merkezi haline dönüştürürken aynı zamanda inşaat, ulaşım, konaklama, gıda gibi vb. sektörlere istihdam oluşturarak, işsizliği azaltmak katma değer sağlamaktadır. Şehirlerin spor yatırımları veya spor organizasyonları ile ekonomik anlamda kazanımlar sağlarken, bu kazanımlar yapılan organizasyonun şekline ve veya yapılan yatırımların özelliklerine göre farklılıklar arz etmektedir.

Güzel memleketimiz Elazığ’da son yıllarda spor alanında yapılan yatırımlar ve çalışmalarla “Spor Kenti” olmaya adaydır.

NELER SÖYLENDİ?
@
Prof.Dr. Sebahattin Devecioğlu

Prof.Dr. Sebahattin Devecioğlu

DİĞER YAZILARI Dünya Futbolunda Seçim ELAZIĞ ATATÜRK STADYUMU Futbolda Rezerv Ligi Elazığ’da Futbol Oynansın da Omuz Omuza Türkiye Spor Dünyası Tek Yürek Gönüllülük Esastır Spor Ekonomisi Endeksi Davos’ta Futbol The Game Over Antalya’da Futbol Turizmi Pele Felsefesi Messi Ekonomisi Şampiyon Arjantin Dünya Kupasında İnovasyon Yapay Zekanın Şampiyonu Brezilya Yumuşak Güç Olarak Futbol Katar 2022 Ekonomisi Çoklu Kulüp Sahiplik Modeli Sporda Macolin Sözleşmesi Türkiye’nin Spor Diplomasisi Yapay Zekânın Spor Ekonomisi Futbolda Finansal Destekler Engelsiz Kahramanlar Futbolda Algoritma Uygulaması Dünya Göçebe Oyunları Avrupa Futbolunda Yeni Normal UEFA’nın Finansal Görünümü Futbolun Finansmanı 2022 Futbol Para Ligi Futbolun Küresel Hedefleri Dünya Gençlik Raporu Küresel Transfer Raporu Spor Endüstrisinde E-Ticaret Hacmi Sporda Metaverse Ekonomisi Dünya Futbolunun Finansal Döngüsü Spor Endüstrisinde Web 3.0 Futbolun Finansman Riskleri Avrupa Sporda İnovasyon Platformu Ümidimiz Elazığspor Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Yeni Spor Yasası Teklifi Çevre Dostu Stadyumlar Satılık Kulüp Chelsea Futbolun Savaş Diplomasisi Futbolda Yayın Hakları Stratejisi Sporda Yasadışı Bahis Futbolda Korsan Yayıncılık Elazığspor Zümrüdüanka Kuşudur Avrupa Futbolunun Elitleri 2021 Avrupa Futbolunun Marka Değeri Muş Futbol Çalıştayı Tokyo 2020 Panoraması Türk Futboluna Premier Lig Modeli Pandeminin Gölgesinde Tokyo 2020 Türk Futbolunun Umudu Süper Lig A.Ş Kolasına Futbol EURO 2020 Ekonomisi UEFA Avrupa Konferans Ligi Kartal Pastayı Kaptı Postmodern Futbol Futbolda Kripto Koleksiyonculuğu ( NFT) Avrupa Süper Lig Ekonomisi Stadyumda İftar Vakti Güneş Enerjili Stadyumlar Futbolda Değişim Dönüşüm Zamanı İnovatif Futbol Kulüpleri Futbolun Oligarkları Futbolda Token Piyasası Yeni Spor Medyası (OTT) Spor Endüstrisinde Dijital Dönüşüm Elazığspor’un Puanları Değerlidir Turan Kupası Projesi(1) Türk Kurultayı Oyunları Sporcuların Ekonomik Hakları
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Galatasaray2560
 • 2Fenerbahçe2454
 • 3Beşiktaş2549
 • 4Adana Demirspor2545
 • 5Trabzonspor2544
 • 6Başakşehir FK2441
 • 7Kayserispor2538
 • 8Konyaspor2534
 • 9Fatih Karagümrük2431
 • 10Antalyaspor2528
 • 11Alanyaspor2528
 • 12Sivasspor2527
 • 13Kasımpaşa2526
 • 14Gaziantep FK2525
 • 15MKE Ankaragücü2425
 • 16İstanbulspor2424
 • 17Giresunspor2423
 • 18Hatayspor2423
 • 19Ümraniyespor2522
Gazete Manşetleri
E-GAZETE
SONSÖZ 90.SAYI
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA