DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Prof.Dr. Sebahattin Devecioğlu
Prof.Dr. Sebahattin Devecioğlu

Stadyumda İftar Vakti

Futbolda, ulusal ve politik sayılabilecek hareketler yanında bazı dini motifli sevinç gösterilerine de yaygın olarak rastlanılmaktadır.

13 Nisan 2021 tarihinde GZT Giresunspor ile Ankara Keçiörengücü maçının 10’uncu dakikasında iftar saati denk gelen ve sakatlık gerekçesiyle hakem maçı durdurduğunda futbolcular kenara gelerek oruç açmıştı. Ramazan ayının ilk gününde gerçekleşen bu olay çeşitli tartışmaları da beraberinde getirdi.

Türkiye’nin Tunus’la 2018’de oynadığı hazırlık maçında kaleci Mouez Hassan iftar saatinde sakatlanmış gibi yaparak kendini yere bırakmış, bu sırada Tunuslu futbolcular oruçlarını açmıştı. Aynı olay, Tunus’un Portekiz’le yaptığı maçta da gerçekleşmişti (1).

Şampiyonlar Ligi’nde mücadele ettiği dönemde Ajax forması giyen Faslı oyuncular Noussair Mazraoui ve Hakim Ziyech, Tottenham ile oynanan maç sırasında oruç açmışlardı (2).

Dünya Kupası’nda gerek Messi, gerekse de Neymar gol sevinçlerini istavroz çıkararak kutlarken, Salah da Rusya’ya karşı bulduğu gol sonrası sevincini secdeye giderek kutlamıştır.

UEFA tüzük gereği hakaret içeren veya başka türlü makul davranış kurallarını ihlal eden hareketleri, sportif karşılaşmaların sporun doğası ile bağdaşmayan gösteriler için kullanılmasını, futbol sporunu ve özellikle UEFA’yı itibarsızlaştıran hareketleri yasaklamaktadır.

UEFA Disiplin Yönetmeliği özellikle oyuncuların uyması gereken etik davranış, sadakat, doğruluk ve sportmenlik ilkelerini ihlal eden davranışların neler olduğuna ilişkin hükümler içermektedir.

UEFA’nın Tüzüğüne göre kuruluş, politik ve dini olarak tarafsızdır. Amaçları arasında politik, cinsiyet, din, ırk veya başka ayrımcılığa dayalı sebepler gözetmeksizin barış ruhuyla, karşılıklı anlayışla ve fair-play kuralları içerisinde futbol sporunu Avrupa’da geliştirmek ve korumak da yer almaktadır (3).

Türkiye Futbol Federasyonu, Futbol Disiplin Talimatı I. Başlangıç Hükümleri, Kısmında Madde 42 de Ayrımcılık ve İdeolojik Propaganda başlığında: Irk, dil, din, etnik köken ayrımcılığı veya herhangi bir şekilde ayrımcılık yaparak insanlık onurunu zedeleyen, davranışlarda bulunanlara çeşitli cezalar öngörmektedir (4).

Spor alanında özel ilgiye gereksinim duyan spesifik grup veya kitlelerin hakları üzerinde olumsuz etkilerinin söz konusu olabileceği hallerde, FIFA, bu kişilerin haklarının (özellikle yerli halklar, kadınlar, ulusal, etnik, dinsel ve dilsel azınlıklar, çocuklar, engelli kişiler, göçmen işçiler ve aileleri ile insan hakları savunucularına ilişkin standartlar dahil olmak üzere) ayrıntılarına giren diğer uluslararası standart ve ilkeleri göz önünde bulundurur. İnsan hakları üstlenimlerini FIFA dört kategoride tanımlamakta: ‘Taahhüt ve yerleştirme’, ‘tanımlama ve ele alma’, ‘koruma ve çare bulma’ ve ‘etkileşim hâlinde olmak ve iletişim’ şeklindedir (5).

2014 FIFA Dünya Kupasında Brezilya mahkemesi, ülkelerinde düzenlenen maçlar sırasında, zorunlu su molaları verilmesi kararı almıştı. Brezilya'nın başkenti Brasilia'daki ilgili mahkemenin aldığı kararla, 32 dereceyi bulan sıcak hava koşullarında oynanan karşılaşmaların her iki devresinin de 30. dakikalarında, futbolcular için zorunlu su molaları verilecek. Şeklindeydi. FIFA daha önce, futbolcuların maçlar sırasında sıvı ihtiyaçlarının karşılanması için mola verilmesine, sağlık görevlilerinin hava şartlarını uygun görmesi halinde izin veriyordu (6).

Türkiye Futbol Federasyonu, Ramazan ayında maçların programını, iftar saatinden sonraya ayarlayabileceği gibi, oruç vakti dönemlerine denk gelen maçlarla ilgili ise, “Su Molası” uygulaması başlatabilir ve bunu UEFA ve FIFA’ ya çok rahatlıkla kabul ettirebilir.

TFF’ nin Ramazan ayına ilişkin alacağı kararlar ve uygulamalar futbol organizasyonlarında oluşabilecek çeşitli problemleri ve suiistimalleri ortadan kaldırabilir.

Çünkü; Spor evrensel kültürün bir parçası, dünyada dili, ırkı, dini farklı insanları birleştiren ve bu yönüyle de Dünya barışına katkı sağlayan önemli bir role sahiptir. Spor etkinliklerinin tümünde dinlenmek, eğlenmek olduğu kadar aynı zamanda sosyal bir kaynaşma da vardır. Sporun sağladığı bedensel ve ruhsal anlamdaki doyum olanakları, yaşam standartlarının arttığı günümüzün sanayi ülkelerinde yaşamın ayrılmaz bir parçası olarak önemi her geçen gün artmaktadır (7).

Sporun temel ilkesi olan din dil ırk ayrımı gözetmeksizin, tüm dünyada dostluk kardeşlik ve barışı tesis etmesi önemli bir kazanımdır. Spor dünyası içinde ter alan herkes bu ilke ve kurallara dikkat etmek zorundadır.

Kaynaklar

1- https://tv.haberturk.com/tv/dunya-hali/video/tunuslu-futbolcularin-oruc-taktigi/495481

2- https://www.sporx.com/ajaxta-futbolcular-mac-esnasinda-oruc-acti-SXHBQ779087SXQ

3-https://sportsinlaw.net/genel/uefa-disiplin-yonetmeligi-ve-disiplin-kurullarinin-kararlari isiginda-futbolda-provokatif-ve-politik-eylemler-uefanin-asker-selami-sorusturmasi.

4-https://www.tff.org/Resources/TFF/Documents/TALIMATLAR/Futbol-Disiplin-Talimati.pdf

5-https://www.socratesdergi.com/fifa-dunya-kupasi-ve-insan-haklari/.

6-https://www.trtspor.com.tr/haber/futbol/dunya-kupasinda-zorunlu-mola-74491.html

7- Devecioğlu S (2012).Sporun Evrenselliği. Işık Binyılı İnternet Dergisi, Sayı: 23, Erişim Adresi: http://www.isikbinyili.org/index.php/sporun-evrenselligi.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
Prof.Dr. Sebahattin Devecioğlu

Prof.Dr. Sebahattin Devecioğlu

DİĞER YAZILARI Davos’ta Futbol The Game Over Antalya’da Futbol Turizmi Pele Felsefesi Messi Ekonomisi Şampiyon Arjantin Dünya Kupasında İnovasyon Yapay Zekanın Şampiyonu Brezilya Yumuşak Güç Olarak Futbol Katar 2022 Ekonomisi Çoklu Kulüp Sahiplik Modeli Sporda Macolin Sözleşmesi Türkiye’nin Spor Diplomasisi Yapay Zekânın Spor Ekonomisi Futbolda Finansal Destekler Engelsiz Kahramanlar Futbolda Algoritma Uygulaması Dünya Göçebe Oyunları Avrupa Futbolunda Yeni Normal UEFA’nın Finansal Görünümü Futbolun Finansmanı 2022 Futbol Para Ligi Futbolun Küresel Hedefleri Dünya Gençlik Raporu Küresel Transfer Raporu Spor Endüstrisinde E-Ticaret Hacmi Sporda Metaverse Ekonomisi Dünya Futbolunun Finansal Döngüsü Spor Endüstrisinde Web 3.0 Futbolun Finansman Riskleri Avrupa Sporda İnovasyon Platformu Ümidimiz Elazığspor Spor Şehri Elazığ Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Yeni Spor Yasası Teklifi Çevre Dostu Stadyumlar Satılık Kulüp Chelsea Futbolun Savaş Diplomasisi Futbolda Yayın Hakları Stratejisi Sporda Yasadışı Bahis Futbolda Korsan Yayıncılık Elazığspor Zümrüdüanka Kuşudur Avrupa Futbolunun Elitleri 2021 Avrupa Futbolunun Marka Değeri Muş Futbol Çalıştayı Tokyo 2020 Panoraması Türk Futboluna Premier Lig Modeli Pandeminin Gölgesinde Tokyo 2020 Türk Futbolunun Umudu Süper Lig A.Ş Kolasına Futbol EURO 2020 Ekonomisi UEFA Avrupa Konferans Ligi Kartal Pastayı Kaptı Postmodern Futbol Futbolda Kripto Koleksiyonculuğu ( NFT) Avrupa Süper Lig Ekonomisi Güneş Enerjili Stadyumlar Futbolda Değişim Dönüşüm Zamanı İnovatif Futbol Kulüpleri Futbolun Oligarkları Futbolda Token Piyasası Yeni Spor Medyası (OTT) Spor Endüstrisinde Dijital Dönüşüm Elazığspor’un Puanları Değerlidir Turan Kupası Projesi(1) Türk Kurultayı Oyunları Sporcuların Ekonomik Hakları
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Galatasaray1945
 • 2Fenerbahçe1941
 • 3Başakşehir FK1937
 • 4Beşiktaş1835
 • 5Trabzonspor1935
 • 6Adana Demirspor1934
 • 7Konyaspor1927
 • 8Kayserispor1926
 • 9Alanyaspor1925
 • 10Fatih Karagümrük1922
 • 11MKE Ankaragücü1922
 • 12Giresunspor1921
 • 13Gaziantep FK1919
 • 14Kasımpaşa1919
 • 15Antalyaspor1818
 • 16Sivasspor1918
 • 17Hatayspor1817
 • 18İstanbulspor1915
 • 19Ümraniyespor1914
Advert
Gazete Manşetleri
E-GAZETE
SONSÖZ 89.SAYI
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA