DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Hayri Günay
Hayri Günay

STRATEJİLER,HEDEFLER

Firmalar ve bireyler için hedef belirleme çok önemlidir. Hedefini belirleyen bireyler hayatlarının kontrolünü eline alabilirler. Hedef belirleyenler kendi eylemlerini kontrol altına alabilme gücüne sahiptirler. Hedef belirlemeyenler bireyler ise her rüzgar estiğinde savrulan yapraklar gibidir. Nerede duracak nereye gidecek hangi hedefe varacak belli değildir. Tren vagonları gibi tren nereye vagonlarda oraya hayatları savrulur gider… Sürekli olarak birilerini takip etmek zorunda kalırlar..

“Hedef belirleme, bir amacı gerçekleştirmek için birey ya da bir grup tarafından önceden belirlenmiş, planlanmış ve ulaşılması istenen hedefler ve amaçlardır.”

Birey için Hedef belirleme bir şey satın alma, bir iş bulma, öğrenciler için iyi bir eğitim veya üniversite kendini geliştirmek için lisan öğrenme, bir hobi geliştirmek gibi kendini geliştirmeye yönelik olabilir ve bunlar kişiye göre çeşitlenebilir.. Bunlar istenen bir şeye sahip olmakla ilgili hedeflerdir. Bazen de insanlar istemedikleri bazı şeylerden uzaklaşmak için de hedef belirleyebilir. Sigarayı bırakma, kilo verme, kötü bir alışkanlığı bırakma vb.

“Kısa vadeli hedefler bir günlük ya da bir haftalık hedefler olabilir. Orta vadeli hedefler ise 1 yıl ile 5 yıl arasında olabilir. Uzun vadeli hedefler ise 10 – 15 yıllık hedeflerdir. “

Hayatta bir şeyler elde etmek için hedef belirleme çok önemlidir. Hedef belirlemeyen denizin ortasında pusulası olmadan nereye gideceğini bilmeyen gemiye benzer.

Firmalar için strateji ve hedef belirlemede; firmanın veya şirketin özellikleri,hedefleri,işletmenin geçmiş ve güncel durumu, işletme yapısı, ulaşmak istediği müşteriler ve hedeflediği pazarlar veya müşterilere ulaşmak için satış ve pazarlama çalışmaları,ürün ve hizmetleri, üretim iş akım şeması, yönetim ve organizasyon,tahmini üretim ve satış planları,işletmenin finansal hareketleri, riskler, fırsatları içeren planları mutlaka olmalıdır. İş planı mutlaka yenilenmeli ,güncellenmelidir. Bu strateji ve hedefler doğrultusunda hazırlanan planlar şirkete yön vermelidir.

Firmaların kısa , orta ve uzun vadeli planlarında firmayı her türlü duruma karşı hazırlıklı olması için çok detaylı bir şekilde hazırlanmış olmalıdır.Planlar ,hedefler yeni kurulacak işletmeye yol gösterici rehber olabildiği gibi mevcut durumu kontrol etmek veya büyümek isteyen,işini pazarını geliştirmek isteyen işletmelere de gerekli bilgileri içerebilmelidir.

Üretimi düşünülen ürün hakkında ;bağlı olduğu piyasanın ve talebin genel özelliklerini,üretim-satış ve pazarlama,finasman ,yönetim ,organizasyon stratejileri,işletmenin ihtiyaç duyduğu sermayeyi beklenen getiriyi karlılık düzeyini, oluşabilecek riskleri avantajları araştırıp belirleyen çözümler sunabilmelidir.

İşletmenin güçlü ve zayıf yanları ortaya konulmalı veya muhtemel problemleri veya alanları saptayarak performansını analizler sonucu iyileştirebilmelidir. İşletmenin; paydaşları, potansiyel alıcılar müşteriler yeni pazarlar , yeni iş yeri , yeni ürün , internetten satış ve pazarlama olanakları araştırılmalı,erişilebilir pazar,ilk hedef pazarlar belirlenmelidir..

Müşterilere sunulan ürün; blok ,ebatlı ürün ..(Farklı çözümler neler olabilir) Üründeki gelişmeler modalar,trendler,sosyal ekonomik gelişmeler,siyasi ve teknolojik gelişmeler..Sunulacak ürünlerin müşteriler açısından avantajı ? Standartlar, uluslar arası standartlar , İşletmenin ilişkide olduğu veya bulunduğu piyasaların yerel veya ulusal pazarların temel özellikleri nelerdir ..Sektörün önemli aktörleri ,avantajları ,pazar payları üzerinde detaylı çalışmalar yapılmalıdır.

Müşterilere ürünler sunulurken fiyat,kalite ,ebat (Ölçü) vs karşılaştırılması .. Üretilen ürüne olan talep büyüklüğü hakkında çalışma yapılmış mı .ekonomik ömrü nedir, rezerv nedir müşteri on yıl sonra bu ürünü talep ederse alabilir mi bulabilir mi ? Üretici fizibilite çalışması yapmış mı yoksa KOMŞUBİLİTE ile mi yola çıkmış, genel olarak stratejisi nedir? Bu ve buna benzer soruların mutlaka cevapları olmalıdır.

Yukarıda saydığımız çalışmaları,planları hedefleri yapan ;dürüst ve güvenilir,kendine ve ekibine güvenen, işbirliğine önem veren, vizyon sahibi, iletişim yeteneği yüksek, sorunlara yaratıcı çözümler üretebilen yöneticiler firmalarını sürekli olarak geliştirebilirler ve her duruma göre hazırlıklı olduklarından piyasada ayakta kalabilirler ..

Başarısızlığın ana hataları ise ;ekibin yetersizliği, iş modelinin rekabetçi olmaması, risk modellemesi yapılmaması veya risklerin minimum seviyeye düşürülmemesi ,sermaye eksikliği, zamanlama hatası bilgili ve tecrübeli personel eksikliği,üretim maliyetlerinin yüksek olması, gibi başlıklar sıralanabilir.

“Mükemmele ulaşmanın yolu hazırlık yapmaktan geçer.” Bunun aksi ise cahil cesareti ile özdeştir

Sağlıcakla Kalın

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
Hayri Günay

Hayri Günay

DİĞER YAZILARI OKUMAK , DİNLEMEK BAYRAM GEÇTİKTEN SONRA
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Fenerbahçe1329
 • 2Galatasaray1327
 • 3Adana Demirspor1324
 • 4Konyaspor1424
 • 5Başakşehir FK1324
 • 6Kayserispor1423
 • 7Trabzonspor1323
 • 8Beşiktaş1322
 • 9Alanyaspor1417
 • 10Gaziantep FK1316
 • 11Antalyaspor1216
 • 12Giresunspor1315
 • 13Kasımpaşa1315
 • 14Hatayspor1314
 • 15Fatih Karagümrük1313
 • 16MKE Ankaragücü1313
 • 17Sivasspor1411
 • 18İstanbulspor138
 • 19Ümraniyespor137
Advert
Gazete Manşetleri
E-GAZETE
SONSÖZ 88.SAYI
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA