DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Mustafa Balaban
Mustafa Balaban
Giriş Tarihi : 09-04-2021 13:49

Tarih ve üretilen dizi filmler

Türkler tarihi yaparlar ama tarihlerini yazmazlar ve bilmezler”. Bu çok bilinen ve tekrarlanan bir cümledir. Çünkü tarih yazımı çok eski bir sanat olup uygarlıkla ve diğer bilimsel disiplinlerle ilişkilidir. Eski çağların ünlü Yunanlı tarihçisi Tukidides Persler ile Yunanlılar arasındaki savaşları anlatırken çok realist ve tasvirci bir tarih anlayışını ortaya koyar. İlkçağların bu tarih anlayışı maalesef bize fazla uğramamış. bunun bir çok sebebi olduğu söylenebilir ve tartışılabilir. Bizde okuma ve araştırmanın eskiden beri az olması, karşılaştırmalı okumaların eksikliği, dil bilmeme , merak eksikliği, vd. Bunun ayrıca yaşanılan çağ ve çevre ile ilişkilerde aramak gerektiği söylenir.

Peçevi Osmanlı tarihinde etrafını gören, anlamaya çalışan önemli bir tarihçidir. Bu anlayış Osmanlıda çok yaygınlaşmamıştır. 19. Yüzyılda yaşayan Ahmet Cevdet Paşa tarih yazımıyla önemli bir dönemi oluşturur. Çağının en önemli tarihçisi olarak değerlendirilebilir.

Aynı çağda Avrupa tarihçileri etrafını merak eden ve çok çeşitli konularda mukayeseli bir tarih yazımına çokdan başlamıştı. Bu tür bir tarih yazımı, mukayeseli, içe dönük olmayan dünyayı anlamaya çalışan bir tarih anlayışıydı.

Osmanlı döneminde genel olarak, 14, 15 asırlara ait kronikler bulunmaz. Daha sonra başlayan bu kroniklerle dönemin olaylarını anlamaya çalışıyoruz.

Osmanlı tarihini araştıracak tarihçilerin öncelikle çok fazla dil bilmesi gerekmektedir. kuruluş devri için Bizans kaynaklarını kullanmak zorunludur. Muasır Bizans kaynakları içinde i Rumca, Grekçe, Latince bilmek gereklidir.Bizans Histogrifası için bu diller zorunludur. Aynı yüzyılda Anadolu hakkında bilgi veren Aramice, Gürcü ve Ermenice kaynaklar içinde bu dillerin bilinmesi zorunludur. Tabiki doğu dilleri olan Farsça ve Arapça bu dönemin önemli dilleri olup mutlaka bilinmesi gerekir. Orta zamana ait Venedik ve İtalyan kaynakları da Osmanlı kuruluşu ve öncesi için çok önemlidir. Özellikle Vatikan arşivi dünyanın en eski ve düzenli arşivi, olup 11. Yüzyıldan sonrasına ait çok değerli evrakları içermektedir.

Günümüzde açılan yüzlerce tarih bölümü birbirinin aynısı olup bir farklılığı yoktur. Halbuki bu bölümlerin her ildeki farklı dil ve araştırmalar ile uzmanlaşabilirdi. Günümüz tarihçileri 19. Yüzyılda yaşayan Ahmet Cevdet Paşa dan çok iyi değildir. Bugün ülkemiz tarihçilerinin bir çoğunun Tukididesi geçtiğide söylenemez. Ülkemizde her alanda ve bazı mesleklerde büyük ilerlemeler olduğu söylenebilir. Bunun tarih alanında olduğunu söylemek çok zordur. Halil İnalcık, İlber Ortaylı gibi 21.yüzyıla gelen büyük tarihçilerimiz olmasına rağmen bunu söylemek zorundayız. Bundan dolayı üretilen tarih bilgisi ve kültürümüzde çok zayıf olmuştur.

Tarihte kurduğumuz bence en önemli devlet olan Osmanlı İmparatorluğunu da çok iyi anlamış değiliz. Roma uygarlığını, müesseselerini tanımadan Osmanlı tarihi anlaşılamaz. Roma Klasik bir medeniyettir, dinler ve diller halitasıdır. Osmanlı imparatorluğuda bizim için bu olmalıdır. Tarihi gerçekleri çok iyi bilmediğimiz içinde hayallerimiz ile tarihi gerçekleri çoğu zaman karıştırmaktayız. Bu toplumsal gerçeğimiz de özellikle film endüstrisi tarafından istismar edilmektedir. Televizyonda oynayan birçok tarihi dizi filmin tarihi gerçeklerle de uzaktan yakından ilgisi yoktur. Kendi tarihini bu kadar tahrif eden önde gelen milletlerden biriyiz. Bu alanda yapılan tahrifat film endüstrisi tarafından da devam ettirilmektedir. Sağlam kaynakları ve mukayeseli tarih okumasından uzak toplumumuz, dizi filmler ile tarihini öğrendiğini zannetmekte ve şok üstüne şoklar yaşamaktadır. Dizi filmde gördüğümüz 2. Abdulhamit ile tarihsel 2. Abdulhamit arasında nerdeyse benzerlik yoktur. Bu kadar bilimsel gerçeklikten uzak filmlerin oluşturduğu tarih kültürüde bir kuşağın kaybı olarak tarihe geçecektir.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
E-GAZETE
SONSÖZ 35.SAYI
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
ifşa kayseri escord kayseri esc ataşehir bayan partner escobar ifşa kayseri esc bayan http://kayseri.otelincele.net