DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Prof.Dr. Sebahattin Devecioğlu
Prof.Dr. Sebahattin Devecioğlu
Giriş Tarihi : 18-01-2023 12:19

The Game Over

İngilizce bir terim olan “Game Over” ın anlamı “Oyun Bitti” demek. Genelde Dijital oyunlarda oyun bitince uyarı olarak ekrana çıkar..! Futbol, ​​dünyanın en popüler sporu ve “Beautiful Game” "güzel oyun" olarak kabul edilir. Futbol bir oyun olarak tüm dünyada varlığını sürdürürken bazen de bir çok olumsuzlukları bünyesinde barındırır.

Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF), Türk futbolunun strateji planının oluşturulması için başlattığı "The Game Plan" da bu güzel oyunun bir parçası olarak gerçekleştirildi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın Riva Tesisleri'nde yapılan açılış törenine Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Portekiz Futbol Federasyonu Başkanı Fernando Gomes, Eski UEFA Şampiyonlar Ligi Pazarlama Direktörü Stephen Margarito, UEFA İş Geliştirme Müdürü Oleksandr Kucheriavyi, Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Ali Koç, TFF Onursal Başkanı Şenes Erzik, Eski TFF Başkanları, kulüp başkanları, yöneticiler, teknik direktörler, futbolcular, Milli Takım oyuncuları, hakemler, akademisyenler, medya mensupları, sponsor temsilcileri ve KPMG üyeleri katıldı (1).

KPMG Küresel Spor Ağı, 50'den fazla ortaktan ve dünyanın dört bir yanındaki ofislerden spor müşterileriyle çalışan 1.000'e yakın danışmandan oluşmaktadır. KPMG Dünya çapındaki spor organizasyonları için yapılanların merkezinde iş performansını iyileştirmek, risk ve uygunluk çabalarını fırsatlara dönüştürmek, kazanan stratejiler geliştirmek ve değer yaratmak, geliştirmek ve korumak yer almaktadır.

KMPG ye bağlı olarak çalışan Football Benchmark Platformu: Futbol işinin derinlemesine anlaşılmasını ve analiz edilmesini sağlayan Futbol kulüplerinin iş performansı, binlerce futbolcunun piyasa değerleri ve önde gelen sosyal medya hesaplarının performansı hakkında kapsamlı veri zenginliği sunan interaktif Futbol karşılaştırma veri ve analiz platformu.

KMPG ile birlikte çalışan Football Benchmark Platformu üç ana bilgi sütununu kapsıyor: Bunlar futbol kulüplerinin finansal ve operasyonel performansı, oyuncuların ve kulüplerin sosyal medya performansı ve futbolcuların piyasa değerleri.

KPMG Football Benchmark ekibi tarafından her yıl periyodik olarak, Avrupa Şampiyonlar Raporu, Oyuncu Değerlemesi, Futbol Kulüpleri Değerlemesi gibi çalışmalar ile birlikte Futbol endüstrisinin sürdürülebilir gelişimine yardımcı olmak için geniş bir hizmet yelpazesi sunmaktadır (2).

Türkiye Futbol Federasyonu, Türk Futbolunun Strateji Planı'nı oluşturmak için KPMG firması ile anlaştı. Sadece Süper Lig değil, bütün kulüplerin, hakemlerin, futbolcuların, teknik direktörlerin, başkanların, taraftar gruplarının ve futbol medyasının yanı sıra yurt dışından da konusunda uzman kişilerle toplantılar, çalıştaylar düzenlenerek 3 yıllık, 5 yıllık ve 10 yıllık bir strateji planı oluşturulacak

Türkiye Futbol Federasyonu Stratejik Plan Tanıtım Toplantısı 'The Game Plan', Gençlik ve Spor Bakanlığı Riva Kamp ve Eğitim Merkezi'nde düzenlendi.

Toplantıda TFF 1. Başkan Vekili İbrahim Burkay, 'Türk Futbolu Stratejik Çalışma Kapsamı', Portekiz Federasyon Başkanı Fernando Gomes, 'Stratejinin Önemi', UEFA İş Geliştirme Müdürü Oleksandr Kucheriavyi, 'En İyi Strateji Çalışma Örnekleri' ve UEFA Futboldan Sorumlu Başkanı Zvonimir Boban da 'Futbol Ekosistemi ve Gelişimi' isimli sunumlar gerçekleştirdi (3).

Stratejik Planın açılış konuşmasında TFF Başkanı "Bu anlamda hazırlayacağımız strateji belgesi akademik bir çalışma değil, sizlerle birlikte belirleyeceğimiz, uygulanabilir hedefleri olan ve tüm paydaşların amaçlarına ulaşması için hayata geçireceği uygulama planlarının da olduğu bir yol haritasıdır." (4).Şeklinde yapmış olduğu açıklama oldukça manidardır.

Bu konuda en önemli eleştiriyi eski TFF başkan adaylarından Erdal Alkış, TFF Stratejik Plan Tanıtım Toplantısı açılış törenine yönelik sert eleştirilerde bulunarak toplantının seçim yatırımından ibaret olduğunu söyledi. Alkış, TFF yönetimine de seslenerek "Hakemlik müessesini yerle bir ettiniz, yabancı oyuncu problemini çözemediniz. Milli takım hocası sorununu çözemediniz. 2.3. lig yayın ihalesini kaç liraya olduğu belli olmadan görev sürenizin dolmasına 6 ay kalmasına rağmen 5 yıllığına ihale ettiniz." ifadelerini kaydetti (5).

Ayrıca; TFF seçimlerinden önce 08 Haziran 2022 tarihinde Erdal Alkış ve Futbol Ekonomisti Tuğrul Akşar ile birlikte tarihe bir not düşmek, geleceğe ışık tutmak amacı ile yayınladığımız Türk Futbolu Manifestosu bildirisinde, futbolun ekonomik, finansal, örgütsel, yönetsel ve yasal sorunları olduğuna vurgu yapılarak çözüm önerileri futbolun paydaşlarının bilgisine sunulan metnin göz ardı edilmiştir (6,7).

Sonuç olarak; Türkiye’de 78 tane Spor Bilimleri Fakültesi, 23 tane Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ve Spor Bilimleri alanındaki çok değerli akademisyenlerin üyesi olduğu, Spor Bilimleri Derneği varken, Cumhuriyetimizin kuruluşunun ve TFF’nin Kuruluşunun 100. Yılı 2023 de hayata geçirilecek olan, Türkiye Futbol Federasyonu Stratejik Planının “The Game Plan” adı altında Akademiyi yok sayarak, önceki yapılan planları rafa kaldırarak ve günü kurtarmaya yönelik Türk Futbolu Stratejik Planının hazırlanması, Türk futbolunu ve onu yönetenleri kurtaramayacaktır. Çünkü oyun başlamadan bitmiştir. Türk Futbolunu kurtarma projesi olarak kamuoyuna yansıtılmaya çalışılan “Game Plan” “Game Over” olmuştur.

 

Kaynaklar

1-https://www.tff.org/default.aspx?pageID=285&ftxtID=39418

2-https://www.footballbenchmark.com/home

3-https://www.iha.com.tr/istanbul-haberleri/tff-stratejik-plan-tanitim-toplantisi-yapildi-4125185

4-https://twitter.com/TFF_Org/status/1613801503336046594?s=20&t=TDoB0BIGOImvUZUBJxT55g

5-https://www.karar.com/spor-haberleri/erdal-alkistan-tffye-sert-elestiri-yeter-artik-turk-futbolunu-1721242

6-https://www.indyturk.com/node/519721/spor/futbol-ekonomisti-ve-akademisyenlerden-t%C3%BCrk-futbolu-manifestosu-tarihe-bir-

7-https://www.futbolekonomi.com/component/content/article/103-manet/5581-2022-06-08-18-28-19.html

NELER SÖYLENDİ?
@
Prof.Dr. Sebahattin Devecioğlu

Prof.Dr. Sebahattin Devecioğlu

DİĞER YAZILARI Kadın Futbolunda İş Modeli TÜRK FUTBOLUNDA “DEĞİŞİM VE DÖNÜŞÜM” PROJESİ Yabancı Oyuncu Statüsü Spor Yatırımları 2023 ÜÇ NESİL ÜÇ STADYUM TFF’DE YÖNETİŞİM PROBLEMİ Kadın Futbolu Raporları ChatGPT ve Spor TFF’den Çift Pas Avrupa Şampiyonlar Raporu Dünya Futbolunda Seçim ELAZIĞ ATATÜRK STADYUMU Futbolda Rezerv Ligi Elazığ’da Futbol Oynansın da Omuz Omuza Türkiye Spor Dünyası Tek Yürek Gönüllülük Esastır Spor Ekonomisi Endeksi Davos’ta Futbol Antalya’da Futbol Turizmi Pele Felsefesi Messi Ekonomisi Şampiyon Arjantin Dünya Kupasında İnovasyon Yapay Zekanın Şampiyonu Brezilya Yumuşak Güç Olarak Futbol Katar 2022 Ekonomisi Çoklu Kulüp Sahiplik Modeli Sporda Macolin Sözleşmesi Türkiye’nin Spor Diplomasisi Yapay Zekânın Spor Ekonomisi Futbolda Finansal Destekler Engelsiz Kahramanlar Futbolda Algoritma Uygulaması Dünya Göçebe Oyunları Avrupa Futbolunda Yeni Normal UEFA’nın Finansal Görünümü Futbolun Finansmanı 2022 Futbol Para Ligi Futbolun Küresel Hedefleri Dünya Gençlik Raporu Küresel Transfer Raporu Spor Endüstrisinde E-Ticaret Hacmi Sporda Metaverse Ekonomisi Dünya Futbolunun Finansal Döngüsü Spor Endüstrisinde Web 3.0 Futbolun Finansman Riskleri Avrupa Sporda İnovasyon Platformu Ümidimiz Elazığspor Spor Şehri Elazığ Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Yeni Spor Yasası Teklifi Çevre Dostu Stadyumlar Satılık Kulüp Chelsea Futbolun Savaş Diplomasisi Futbolda Yayın Hakları Stratejisi Sporda Yasadışı Bahis Futbolda Korsan Yayıncılık Elazığspor Zümrüdüanka Kuşudur Avrupa Futbolunun Elitleri 2021 Avrupa Futbolunun Marka Değeri Muş Futbol Çalıştayı Tokyo 2020 Panoraması Türk Futboluna Premier Lig Modeli Pandeminin Gölgesinde Tokyo 2020 Türk Futbolunun Umudu Süper Lig A.Ş Kolasına Futbol EURO 2020 Ekonomisi UEFA Avrupa Konferans Ligi Kartal Pastayı Kaptı Postmodern Futbol Futbolda Kripto Koleksiyonculuğu ( NFT) Avrupa Süper Lig Ekonomisi Stadyumda İftar Vakti Güneş Enerjili Stadyumlar Futbolda Değişim Dönüşüm Zamanı İnovatif Futbol Kulüpleri Futbolun Oligarkları Futbolda Token Piyasası Yeni Spor Medyası (OTT) Spor Endüstrisinde Dijital Dönüşüm Elazığspor’un Puanları Değerlidir Turan Kupası Projesi(1) Türk Kurultayı Oyunları Sporcuların Ekonomik Hakları
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Galatasaray3482
 • 2Fenerbahçe3477
 • 3Beşiktaş3577
 • 4Adana Demirspor3566
 • 5Başakşehir FK3559
 • 6Trabzonspor3557
 • 7Konyaspor3550
 • 8Fatih Karagümrük3548
 • 9Kayserispor3546
 • 10Kasımpaşa3543
 • 11MKE Ankaragücü3542
 • 12Antalyaspor3541
 • 13Alanyaspor3641
 • 14Sivasspor3540
 • 15İstanbulspor3538
 • 16Giresunspor3537
 • 17Ümraniyespor3530
 • 18Gaziantep FK3525
 • 19Hatayspor3523
Gazete Manşetleri
E-GAZETE
SONSÖZ 96.SAYI
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA