DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Prof.Dr. Sebahattin Devecioğlu
Prof.Dr. Sebahattin Devecioğlu
Giriş Tarihi : 04-11-2020 10:31

Yeni Spor Medyası (OTT)

Günümüzde geleneksel Televizyon artık yerini WEB TV, IPTV, OTT, VOD gibi yeni medya araçlarına bırakmaktadır. İnternet araçlarının ve kullanımının yaygınlaşması ile birlikte gelişmiş ülkelerdeki TV endüstrisinde değişim, TV’nin bir ortam ve kültürel bir form olarak yeniden şekillendiğine işaret etmektedir.

Bu yüzden 200 milyona yaklaşan abone sayıları ile Netflix ve Amazon gibi yeni oyuncular küresel TV piyasasının önemli figürleri haline geldiği birçok çalışmada ifade edilmektedir. Video akışları üzerinden TV yayıncılığında bir başka yayıncılık metodu ise OTT (Over The Top) hizmetleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

OTT (Over-The-Top), İnternet üzerinden yayınlanan görsel-işitsel içeriğin, içeriğin kontrolüne veya dağıtımına bir İnternet servis sağlayıcısının (İSS) katılımı olmadan kullanıcıya sunulması anlamı taşımaktadır. OTT hizmetlerini üç iş modeli altında toplamaktadır: Canlı TV (Live TV), Elektronik Satış (Electronic Sell-Through), Talebe Bağlı Video. Canlı TV üzerine kurulu OTT hizmetleri, IPTV hizmetleri ile benzer şekilde içeriğin son kullanıcının görüntülemesi için internete bağlı bir cihaza canlı olarak aktarıldığı bir abonelik modeli hizmeti olarak tanımlanmaktadır. (bknz; Özel S. 2020 Talebe Bağlı Video Servisleri Çağında Netflix Etkisi İnsan ve İnsan Dergisi, 2020)

OTT, servis sağlayıcıları tarafından Pay TV operatörlerine (Digiturk, D- Smart, Teledünya vb.) ihtiyaç duymadan internet ortamında son kullanıcıya Video on Demand (VoD), film ve dizi içeriklerini doğrudan ulaştırmayı sağlayan Subscription- Based (Abonelik Tabanlı) video servis modelidir. Video, film, dizi ve belgesel gibi içerikleri çevrimiçi izleyebilmenin yanı sıra, cihaza kaydederek çevrimdışı izleme olanağı da mevcut olduğu ifade edilmektedir.

Dünyanın her yerinden insanların günün herhangi bir saatinde sadece canlı değil video içeriğini izlemelerine imkân tanımakta ve tamamen yeni reklam, hedefleme ve kişiselleştirme fırsatlarının sunmaktadır. Gittikçe daha fazla insan OTT'yi spor etkinliklerini çeşitli cihazlarda rahatça izlemenin bir yolu olarak benimsediğinden, platformun potansiyeli giderek artmaktadır.

Buluttan güç alan OTT, sporun olaya dayalı doğasını ele almayı ve herhangi bir cihazda kullanılabilecek yenilikçi hizmetler oluşturmayı mümkün kılmaktadır.

Spor yayıncılığında OTT, daha fazla hayran dünyanın en iyi küresel spor etkinlikleriyle etkileşime girebildiği için izleyiciyi oranları artacaktır. Yeni OTT kanallarının artık aboneliklere bağlı olması gerekmiyor, bunun yerine reklam fonlu üyelikler sunarak gelir elde edebilmektedirler.

Spor medyasında OTT kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. İçerik oluşturmada yatırımlar arttıkça, giderek daha fazla spor medyası şirketleri OTT kullanımına yönelmektedir. Yakın tarihli bir ReThink TV raporu, spor medyası yayın haklarının 2024 yılına kadar 85 milyar dolara ulaşacağını ifade etmektedir.

Doğal olarak, bu rakamlar, Asya ve Kuzey Amerika'daki Avrupa liglerine artan ilgiye bağlı olarak, dönem içinde hakların 12,8 ila 31,9 milyar dolar arasında yükselmesinin beklenmektedir.

OTT önümüzdeki yılarda büyümeye devam edecek. Sektörün ve tüketicilerin bu doğrultuda yönelmektedir. Tüketiciler mobil cihazları giderek daha fazla kullanmaktadır. TV izlemek artık sadece koltuk deneyimi değil. Daha çok zaman ve mekândan bağımsız olarak sporla ilgili her şeyi takip edebilmekle ilgili olduğu anlamı taşımaktadır.

Türk spor medyasında; Fenerbahçe’nin aktif şekilde kullandığı platformlardan biri olan YouTube'dan 500 bin lira gelir elde etmesi ve Fener TV kanalını kapatacak olması, OTT gibi yeni medya araçlarının kullanımını artacağını bir göstergesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

NELER SÖYLENDİ?
@
Prof.Dr. Sebahattin Devecioğlu

Prof.Dr. Sebahattin Devecioğlu

DİĞER YAZILARI Dünya Futbolunda Seçim ELAZIĞ ATATÜRK STADYUMU Futbolda Rezerv Ligi Elazığ’da Futbol Oynansın da Omuz Omuza Türkiye Spor Dünyası Tek Yürek Gönüllülük Esastır Spor Ekonomisi Endeksi Davos’ta Futbol The Game Over Antalya’da Futbol Turizmi Pele Felsefesi Messi Ekonomisi Şampiyon Arjantin Dünya Kupasında İnovasyon Yapay Zekanın Şampiyonu Brezilya Yumuşak Güç Olarak Futbol Katar 2022 Ekonomisi Çoklu Kulüp Sahiplik Modeli Sporda Macolin Sözleşmesi Türkiye’nin Spor Diplomasisi Yapay Zekânın Spor Ekonomisi Futbolda Finansal Destekler Engelsiz Kahramanlar Futbolda Algoritma Uygulaması Dünya Göçebe Oyunları Avrupa Futbolunda Yeni Normal UEFA’nın Finansal Görünümü Futbolun Finansmanı 2022 Futbol Para Ligi Futbolun Küresel Hedefleri Dünya Gençlik Raporu Küresel Transfer Raporu Spor Endüstrisinde E-Ticaret Hacmi Sporda Metaverse Ekonomisi Dünya Futbolunun Finansal Döngüsü Spor Endüstrisinde Web 3.0 Futbolun Finansman Riskleri Avrupa Sporda İnovasyon Platformu Ümidimiz Elazığspor Spor Şehri Elazığ Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Yeni Spor Yasası Teklifi Çevre Dostu Stadyumlar Satılık Kulüp Chelsea Futbolun Savaş Diplomasisi Futbolda Yayın Hakları Stratejisi Sporda Yasadışı Bahis Futbolda Korsan Yayıncılık Elazığspor Zümrüdüanka Kuşudur Avrupa Futbolunun Elitleri 2021 Avrupa Futbolunun Marka Değeri Muş Futbol Çalıştayı Tokyo 2020 Panoraması Türk Futboluna Premier Lig Modeli Pandeminin Gölgesinde Tokyo 2020 Türk Futbolunun Umudu Süper Lig A.Ş Kolasına Futbol EURO 2020 Ekonomisi UEFA Avrupa Konferans Ligi Kartal Pastayı Kaptı Postmodern Futbol Futbolda Kripto Koleksiyonculuğu ( NFT) Avrupa Süper Lig Ekonomisi Stadyumda İftar Vakti Güneş Enerjili Stadyumlar Futbolda Değişim Dönüşüm Zamanı İnovatif Futbol Kulüpleri Futbolun Oligarkları Futbolda Token Piyasası Spor Endüstrisinde Dijital Dönüşüm Elazığspor’un Puanları Değerlidir Turan Kupası Projesi(1) Türk Kurultayı Oyunları Sporcuların Ekonomik Hakları
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Galatasaray2560
 • 2Fenerbahçe2454
 • 3Beşiktaş2549
 • 4Adana Demirspor2545
 • 5Trabzonspor2544
 • 6Başakşehir FK2441
 • 7Kayserispor2538
 • 8Konyaspor2534
 • 9Fatih Karagümrük2431
 • 10Antalyaspor2528
 • 11Alanyaspor2528
 • 12Sivasspor2527
 • 13Kasımpaşa2526
 • 14Gaziantep FK2525
 • 15MKE Ankaragücü2425
 • 16İstanbulspor2424
 • 17Giresunspor2423
 • 18Hatayspor2423
 • 19Ümraniyespor2522
Gazete Manşetleri
E-GAZETE
SONSÖZ 90.SAYI
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA