DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Prof.Dr. Sebahattin Devecioğlu
Prof.Dr. Sebahattin Devecioğlu
Giriş Tarihi : 06-04-2022 15:44

Yeni Spor Yasası Teklifi

Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu Teklifi, 30 Mart 2022 tarihinde TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda kabul edildi.

Kamuoyunda çok tartışılan kanun teklifi yasalaşırsa birçok değişikliği de beraberinde getirecek. Kanunla birlikte Spor Kulüpleri, Spor Federasyonları, Menajerlik, Tahkim uygulamalarında yapısal değişiklikler yapılacak.

24 Mart 2022 TBMM de Geçici 2 madde ile birlikte 61 maddeden oluşan Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanununa ilişkin kısa bilgi notuna göre; Spor kulüpleri "dernek vasfından çıkarılmakta", spor kulüplerinin Gençlik ve Spor Bakanlığına tescille kurulmaları sağlanmakta ve böylelikle özel bir hukuki statü kazanmaları temin edilmektedir. Bakanlık tarafından kendi denetimi yanında spor kulüplerini "bağımsız denetim kuruluşları" aracılığıyla denetleyebileceği hüküm altına alınmaktadır. Spor kulüplerinin dernekler kanununda yer aldığı şekli ile "genel kurul", "yönetim kurulu" ve "denetim kurulu" yapılarına dair zorunluluk getirilmektedir. Daha önce demek statüsünde bulunan spor kulüplerinin "kamu yararına çalışma" durumlarını korunmakta ve spor kulüplerinin "kamu yararına çalışma" statüsü kazanmalarına ilişkin usul ve esaslar belirlenmektedir. Spor kulüplerinin birleşerek federasyon ve konfederasyon (ASKF, TASKK) şeklin de "üst kuruluş" kurmalarına olanak sağlanmaktadır.

Ayrıca; Spor kulüplerine "ticari amaçla kurulma" imkânı sağlanmakta olup, spor kulüplerinin "şirketleşmesinin hukuki alt yapısı” oluşturulmaktadır. Spor kulüpleri ve spor anonim şirketlerinin; "profesyonel şube" açabilmelerine olanak sağlanmakta, "denk bütçe" sistemi getirilmekte, "borçlanması" ve "alacaklarını temlik etmesi" belirlenen kriterler kapsamında sınırlandırılmakta, belirli bir miktar üzerindeki ödeme ve tahsilatların "finans kuruluşları üzerinden" yapılması düzenlenmektedir.

Kanunda, Spor anonim şirketi/spor kulübü "yönetici" tanımı getirilerek, Yönetim Kurulu üyeleri dışındaki kişiler de sorumluluk kapsamına alınmaktadır. Spor kulübü ve spor anonim şirketi yöneticilerinin ''hukuki ve cezai sorumlulukları" ile Bütçe ve harcama ilkelerine ilişkin olarak; spor kulüpleri ve spor anonim şirketlerinin doğrudan ya da dolaylı hâkimiyeti bulunan kişiler lehine sorumluluk yüklenemeyeceği ve bunların "borçlarını devralınamayacağı" düzenlenmektedir.

Spor kulüplerinde "kurul üyesi" olabilmek için "belirli suçlardan mahkûm olmama" şartı getirilmekte olup, Spor disiplini kapsamında "hak mahrumiyeti" cezası alanların üyeliklerinin re’sen "sona ermesi" düzenlenmektedir.

Kanunun spor federasyonları ile ilgili kısmında ise; Bağlı ve bağımsız spor federasyonu ayrımı kaldırılarak tüm federasyonlar "spor federasyonu" şeklinde yapılandırılmaktadır, Spor federasyonların "Kanunla veya Cumhurbaşkanlığı kararnamesi" ile kurulması, federasyonlarının "genel kurullarının Ankara’da yapılması" yönetim kurulu üye sayısı "11 asıl 11 yedek" şeklinde düzenlenirken; en az iki üyesinin "milli sporcu olmak" üzere, ilgili spor dalında faal olmayan "lisanslı sporcu" olması zorunluluğu getirilmektedir.

Spor Federasyonları başkan adaylığında aranan belirli suçlardan "mahkûm olmama şartı" genişletilerek güncellenmekte olup bir kimsenin üst üste veya aralıklı olarak "en fazla üç dönem federasyon başkanlığı" yapabileceği düzenlenmektedir. Federasyon başkan adaylarının, "adaylık şartlarını taşıyıp taşımadıkları" Bakanlık tarafından değerlendirilebilecek, Federasyon genel sekreterliğine ilişkin "kriterler" getirilmektedir.

Spor Federasyonları başkan adaylığı başvurusunda "delegelerin yüzde on beş yazılı teklifi" ve "adaylık başvuru ücreti" yargı kararlarına uygun şekilde düzenlenmektedir.

Olimpiyat oyunlarının "ertelenmesi veya iptali" halinde Federasyon genel kurullarının nasıl yapılacağı belirlenmektedir. Spor federasyonlarının "her türlü iş/işlemleri ile harcama denetiminin" (Kuruluş kanunu bulunanlar federasyonlar kapsam dışı olmak üzere) Bakanlıkça yapılacağı, Yönetim kurulunun genel kurul tarafından ibra edilmesinin Bakanlık denetimi yaptırımlarını "ortadan kaldırmayacağı" şeklinde düzenlenmektedir.

Spor federasyonları için "denk bütçe" sistemi getirilmekte olup "Borçlanmaya" ilişkin sınırlamalar getirilmekte, belirli bir miktar üzerindeki ödeme ve tahsilat işlemlerinin finans kuruluştan üzerinden yapılması öngörülmektedir.

Mevzuata aykırı iş ve işlemlerden dolayı kusurları bulunan federasyon başkanı ve yönetim kurulu üyelerinin "zarardan sorumluluğu" düzenlenmektedir. Görev süresini aşacak şekilde" federasyonu borç altına sokacak "işlem yapılamayacağı" Spor federasyonu yöneticilerinin belirli hallerde "hukuki ve cezai sorumlulukları" ile Federasyon, konfederasyon ve benzeri isimler altında "yetkili işlem" tesis eden kurum yetkililerinin cezalandırılması düzenlenmektedir.

Ayrıca Kanunla; 5894 sayılı TFF Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanunda "AİHM kararlarına" uygun olarak "TFF Tahkim Kurulunun yapısı" düzenlenmektedir.

Kanunda Menajerlik sistemine düzen getirilmektedir. Böylelikle, şeffaf, futbolcu ve kulüp menfaatlerini önceleyen bir sistem işlerlik kazanacağı ifade edilmektedir. Menajerlik ücretine üst sınır getirilmekte, futbolcu ile menajer arasında en fazla iki yıllık noterde düzenleme şeklinde sözleşme yapılacağı hükme bağlanmaktadır. Ayrıca ücret üst sınırına uyulmaması durumunda yöneticiler hem malvarlıkları ile hem de cezai olarak sorumlu olacaklardır. Yapılan bir sözleşmenin dışında ayrıca bir sözleşmenin tespiti halinde kamuoyunca çekmece kontratın belirlenmesi durumunda taraflara idari ve adli yaptırımlar düzenlenmektedir.

 

Kaynak:

1- https://www5.tbmm.gov.tr/develop/owa/tasari_teklif_sd.onerge_bilgileri?kanunlar_sira_no=312874

NELER SÖYLENDİ?
@
Prof.Dr. Sebahattin Devecioğlu

Prof.Dr. Sebahattin Devecioğlu

DİĞER YAZILARI Kadın Futbolunda İş Modeli TÜRK FUTBOLUNDA “DEĞİŞİM VE DÖNÜŞÜM” PROJESİ Yabancı Oyuncu Statüsü Spor Yatırımları 2023 ÜÇ NESİL ÜÇ STADYUM TFF’DE YÖNETİŞİM PROBLEMİ Kadın Futbolu Raporları ChatGPT ve Spor TFF’den Çift Pas Avrupa Şampiyonlar Raporu Dünya Futbolunda Seçim ELAZIĞ ATATÜRK STADYUMU Futbolda Rezerv Ligi Elazığ’da Futbol Oynansın da Omuz Omuza Türkiye Spor Dünyası Tek Yürek Gönüllülük Esastır Spor Ekonomisi Endeksi Davos’ta Futbol The Game Over Antalya’da Futbol Turizmi Pele Felsefesi Messi Ekonomisi Şampiyon Arjantin Dünya Kupasında İnovasyon Yapay Zekanın Şampiyonu Brezilya Yumuşak Güç Olarak Futbol Katar 2022 Ekonomisi Çoklu Kulüp Sahiplik Modeli Sporda Macolin Sözleşmesi Türkiye’nin Spor Diplomasisi Yapay Zekânın Spor Ekonomisi Futbolda Finansal Destekler Engelsiz Kahramanlar Futbolda Algoritma Uygulaması Dünya Göçebe Oyunları Avrupa Futbolunda Yeni Normal UEFA’nın Finansal Görünümü Futbolun Finansmanı 2022 Futbol Para Ligi Futbolun Küresel Hedefleri Dünya Gençlik Raporu Küresel Transfer Raporu Spor Endüstrisinde E-Ticaret Hacmi Sporda Metaverse Ekonomisi Dünya Futbolunun Finansal Döngüsü Spor Endüstrisinde Web 3.0 Futbolun Finansman Riskleri Avrupa Sporda İnovasyon Platformu Ümidimiz Elazığspor Spor Şehri Elazığ Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Çevre Dostu Stadyumlar Satılık Kulüp Chelsea Futbolun Savaş Diplomasisi Futbolda Yayın Hakları Stratejisi Sporda Yasadışı Bahis Futbolda Korsan Yayıncılık Elazığspor Zümrüdüanka Kuşudur Avrupa Futbolunun Elitleri 2021 Avrupa Futbolunun Marka Değeri Muş Futbol Çalıştayı Tokyo 2020 Panoraması Türk Futboluna Premier Lig Modeli Pandeminin Gölgesinde Tokyo 2020 Türk Futbolunun Umudu Süper Lig A.Ş Kolasına Futbol EURO 2020 Ekonomisi UEFA Avrupa Konferans Ligi Kartal Pastayı Kaptı Postmodern Futbol Futbolda Kripto Koleksiyonculuğu ( NFT) Avrupa Süper Lig Ekonomisi Stadyumda İftar Vakti Güneş Enerjili Stadyumlar Futbolda Değişim Dönüşüm Zamanı İnovatif Futbol Kulüpleri Futbolun Oligarkları Futbolda Token Piyasası Yeni Spor Medyası (OTT) Spor Endüstrisinde Dijital Dönüşüm Elazığspor’un Puanları Değerlidir Turan Kupası Projesi(1) Türk Kurultayı Oyunları Sporcuların Ekonomik Hakları
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Galatasaray3482
 • 2Fenerbahçe3477
 • 3Beşiktaş3577
 • 4Adana Demirspor3566
 • 5Başakşehir FK3559
 • 6Trabzonspor3557
 • 7Konyaspor3550
 • 8Fatih Karagümrük3548
 • 9Kayserispor3546
 • 10Kasımpaşa3543
 • 11MKE Ankaragücü3542
 • 12Antalyaspor3541
 • 13Alanyaspor3641
 • 14Sivasspor3540
 • 15İstanbulspor3538
 • 16Giresunspor3537
 • 17Ümraniyespor3530
 • 18Gaziantep FK3525
 • 19Hatayspor3523
Gazete Manşetleri
E-GAZETE
SONSÖZ 96.SAYI
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA