DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Prof.Dr.Mehmet Çavaş
Prof.Dr.Mehmet Çavaş
Giriş Tarihi : 08-12-2021 17:00

ZAMAN VE MEKÂN DEĞİŞSEDE UYGULANAN PLANLAR AYNI!

Değerli okuyucularım bugünkü yazımda Latin Amerika ülkesi Şili’de yaşanan bir süreci sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu yazıyı okuduktan sonra, zaman ve mekân değişse de devletler üzerinde oynanan oyunların değişmediğini göreceksiniz.

Şili’de Salvador Allende başkanlığında 1969 yılında farklı grupların bir araya gelerek kurdukları Halk Birliği hareketi, 1970 yılında yapılan seçimlerde Allende’yi başkan adayı olarak gösterir ve Salvador Allende %36 oy alarak devlet başkanı seçilir. Bu seçim zaferi halkta büyük bir beklentiye yol açarken, özellikle egemen sınıfların iktidarına son verilmesi, bir avuç azınlığın ülke kaynaklarını sömürmelerinin engellenmesi, gelir dağılımında adaletin sağlanması, ülkenin kalkındırılması önemli beklentiler arasındadır. Öyle de olur. İşe koyulan Allende ve ekibi, öncelikle ekonomide önemli reformlar gerçekleştirir, daha sonra ülkedeki Amerikan Bakır tekelini kırarak bakır madenlerini millileştirir ve çalışanların ücretlerini arttırır. Akabinde ülkedeki çocuk ölümlerinin önüne geçmek için on beş yaş altı çocuklara günde yarım litre süt bedava dağıtılmaya başlanır. İşçi ailelerinin yoksul çocuklarının eğitimlerine devam etmesi için okul kitapları ücretsiz dağıtılır, bu çocuklara ücretsiz ayakkabı, okulda da ücretsiz kahvaltı ve öğlen yemeği verilir. Bu uygulamalar ile bir taraftan eğitimine devam eden çocuk sayısı her geçen gün artarken diğer taraftan da yeni okul binaları inşa edilir, üniversite öğrencilerine burslar verilerek üniversite eğitimi teşvik edilir. Amaç, ülkedeki gençlerin okula devam etmelerini ve daha iyi bir eğitim alarak ülkenin kalkınmasına katkıda bulunacak kalifiye elemanları yetiştirip ülkenin refah seviyesini yükseltmektir. Bir taraftan eğitim ile ilgili çalışmalar devam ederken diğer taraftan da istihdamı ve üretimi artırmak içinde yeni fabrika ve işyerleri açılır, dar gelirli aileler için konut yapımına başlanır, enflasyon %35’ten %7 ‘ye düşürülürken, okullaşma oranı ve konut yapımı kısa sürede dört kat artırılır. Bununla yetinmeyen Allende ve ekibi, sağlık alanında da ciddi düzenlemeler yaparak nüfusun %90’nına yakın kısmını sosyal sigorta kapsamına alarak sağlık hizmetlerini ve ilaçları ücretsiz verir.

Kısa bir sürede yapılan birçok reformun ülkenin ekonomik, sosyal, siyasal vb. birçok alanda kalkınmasına sağladığı katkı ne yazık ki birilerini rahatsız eder ve hem ülkede başlatılan bu kalkınma seferberliğinin önünü kesmek hem de Allende’nin iktidarına son vermek için bir yerlerden düğmeye basılır. Bu çerçevede, ilk önce ülkenin otomotiv sektöründe üretim durdurulur ve yatırımcılar sermayelerini ülke dışına çıkarmaya başlar. Daha sonra sanayi kuruluşları, bankalar ve yabancı sermaye grupları ekonomide kaos yaratmak için harekete geçer. Bu eylemlerde bir sonuç alınamayınca bu sefer Allende’ye suikast girişiminde bulunulur fakat bundan da sonuç alınamaz. Pes etmeyen bu şer odakları 1972 yılında bu sefer darbe girişiminde bulunur ama yine başarılı olamazlar. Bu eylemlerde sonuç alamayan bu odaklar stratejilerini değiştirerek bir taraftan siyasi suikastlara başlarken diğer tarafta da sokak hareketlerini başlatırlar. Bu eylemlere parlamentodaki Allende karşıtı birçok milletvekili destek verirken, muhalefette anayasanın ihlal edildiğini iddia ederek karşı tavır sergiler. Yargı olayları önlemek için alınan birçok kararı iptal ederek kaosun sürmesine katkı sağlarken, basında Allende aleyhine başlattığı karalama kampanyasını sürdürür. Birçok işyeri sahibi ise mal satmayarak ürünlerin karaborsaya düşmesini sağlar ve eylemlere destek verir.

Bu durumun ekonomide oluşturduğu olumsuz etkiler bahane edilerek, özellikle orta ve üst gelir düzeyine sahip vatandaşların hükümeti protesto eylemlerine dönüştürülür. Yapılan sokak gösterilerinde, bayanlar boş tencereleri biri birine vurarak hükümeti protesto ederken doktorlar, memurlar ve kamyon şoförleri de greve giderek işi içinden çıkılmaz bir hale getirir. Bu durum bir taraftan ülkedeki istikrarsızlığı körüklerken diğer taraftan da yerli ve yabancı basın olayları abartarak ve ballandırarak aleyhte bir propagandaya dönüştürüp haber yapmaya devam eder. Gelinen noktada ülkede ulaşım felç olmuş ve ekonomi çökmüştür. 1973 yılına kadar devam eden bu kaos, Allende tarafından Şili Silahlı Kuvvetler başkomutanlığına atanan General Pinochet’in 11 Eylül 1973’te yaptığı darbe ile son bulur. Salvador Allende yapılan askeri darbeye karşı direnirken çıkan çatışmada hayatını kaybeder, yönetimi ele geçiren darbeci General Pinochet ise bir süre sonra anayasayı askıya alarak diktatörlüğünü ilan eder ve 1990 yılına kadar Şili’yi dikta rejimi ile yönetir. İlginç olan ise daha sonra yapılan araştırmalarda birçok gösterici ile yüz yüze görüşülür ve “sokak olaylarına neden katıldıkları” ile ilgili sorular sorulur. Fakat ne hazindir ki bu sorulara hiç kimse makul ve mantıklı bir cevap veremez ve eylemlere niçin katıldıklarını açıklayamazlar. Yapılan eylemlerin sözde özgürlüğe giden yolun önünü açacağını düşünen birçok insan yanılmış, yaptıkları ile aslında diktatörlüğe giden yolun kapısını aralayarak dikta rejimini iktidara taşıdıklarını fark etmiş olsalar da, ne yazık ki iş işten geçmiş ve geri dönüşü olmayan bir yola girilmiştir.

Şili’de 1970-73 yılları arasında yaşanan bu olayların, bu gün hangi ülkelerde ve nasıl uygulanmaya çalışıldığını siz değerli okuyucularımın takdirine bırakıyorum…

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor2150
 • 2Konyaspor2039
 • 3Başakşehir FK2034
 • 4Adana Demirspor2134
 • 5Fenerbahçe2133
 • 6Beşiktaş2132
 • 7Hatayspor2032
 • 8Alanyaspor2132
 • 9Gaziantep FK2131
 • 10Sivasspor2130
 • 11Fatih Karagümrük2130
 • 12Kayserispor2128
 • 13Galatasaray2027
 • 14Giresunspor2125
 • 15Antalyaspor2123
 • 16Göztepe2121
 • 17Kasımpaşa2121
 • 18Altay2118
 • 19Çaykur Rizespor2118
 • 20Yeni Malatyaspor2115
Gazete Manşetleri
E-GAZETE
SONSÖZ 61.SAYI
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
ifşa kayseri escord kayseri esc ataşehir bayan partner escobar ifşa kayseri esc bayan http://kayseri.otelincele.net