Belediye'nin Borcunu Bakana Sordu

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Elazığ Belediyesi'nin borcunun ne kadar olduğunu ve ne kadar kredi çekildiğinin açıklaması için İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'ya yazılı soru önergesi verdi.

Belediye'nin Borcunu Bakana Sordu

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, MHP Elazığ Milletvekili Semih Işıkver tarafından 5 Milyar TL olarak açıklanan Elazığ Belediyesi’nin borcunu İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya sordu 

BELEDİYENİN BORCU ARTTI 
CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol  Bakan Yerlikaya tarafından cevaplandırılmasını istediği soru önergesinde önceki dönem Mücahit Yanılmaz döneminde kalan borçların satılan arsalar ile kapatılması mümkün iken belediyenin borcunun arttığını vurgulayarak,  “2019 yılında görevi eski başkan Mücahit Yanılmaz’dan devralırken belediyenin borcunun 458 milyon 816 bin 726 TL olduğunu ifade eden Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, meclis toplantısında borcun 2023 yılı itibariyle 779 Milyon 94 bin TL olduğunu beyan etmiştir. Bu borcun içerisine belediyenin %100 iştiraki olan EBUAŞ’ın borcu ve Japon para birimi olan Yen ile ihale edilen altyapı borcu da dâhil değildir.Eski başkan Mücahit Yanılmaz Elazığ Belediyesine Zafran Mahallesi’nde yüzlerce dönüm imarlı arsa ve 70 dönüm parseli yapılmış mezarlık alanı bırakmıştır. Aslında bu arsaların satışından gelen para eski dönemden Elazığ Belediyesine bırakılmış 458 milyon 816 bin 726 liralık borcu sıfırlamaya yeterlidir.” dedi. 
Gürsel Erol, Elazığ Belediyesi’nin elektrik faturası ödemek için kredi çektiğini ve belediye için tehlike çanlarının çaldığını ifade ederek, “Belediyenin artan borçları, %100 iştiraki olan EBUAŞ’nin borcu ve yabancı para birimiyle ihale edilen alt yapı borçlarıyla birlikte borcun 3 Milyar TL yani eski para ile 3 Katrilyon olduğu iddia edilmektedir.  Ayrıca Elazığ Belediyesi elektrik borcunu ödeyemediği için belediye meclisinden 170 milyon TL özel bankalardan kredi çekme izni almıştır. Eğer iddialar doğru ise Elazığ Belediyesi için tehlike çanları çalmaktadır.

Gürsel Erol’un Bakan Yerlikaya’ya sorduğu sorular şunlar; 
1. Elazığ Belediyesinin Mart 2024 itibariyle toplam borcu ne kadardır?
2. Elazığ Belediyesi’nin kamuya olan borç ve kredi tutarı ne kadardır?
3. Elazığ Belediyesinin özel sektöre olan borcu ne kadardır?
4. Elazığ Belediyesinin özel ve devlet bankalarına borcu var mıdır? Varsa hangi bankalara, hangi ödeme tutarı ve takvimiyle ödenmesi planlanmaktadır?
5. Elazığ Belediyesinin vadesi geçmesine rağmen ödenmeyen borcu ne kadardır?
6. Elazığ Belediyesinin 2014-2019 döneminden kalan borcu ne kadardır?
7. Elazığ Belediyesinin kredi kullanılarak yaptığı yatırım ve projelerin sektörlere göre dağılımı ne şekilde gerçekleşmiştir?
8. Elazığ Belediyesinin genel bütçe vergi gelirinden aldığı pay ne kadardır?
9. Elazığ Belediyesi şubat ayı meclis toplantısında belediyenin elektrik borcu ve muhtelif yerlerde kullanılmak üzere 170 milyon TL kredi çekme talebinde bulunmuştur. Bu kredi sadece elektrik borcu için mi kullanılacaktır? Muhtelif yerler ne anlama gelmektedir?
10. 170 milyon liralık kredi borcu faizi ile birlikte ne kadar geri ödenecektir?