FÜ'de Tıp Bayramı kutlandı

Fırat Üniversitesi'nde (FÜ) 14 Mart Tıp Bayramı kutlandı.

FÜ'de Tıp Bayramı kutlandı

Fırat Üniversitesi’nde (FÜ) 14 Mart Tıp Bayramı kutlandı.

FÜ Rektörlüğü ve Tıp Fakültesi Dekanlığı tarafından 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle bir tören gerçekleştirildi. Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen kutlama programına, Vali Doç. Dr. Ömer Toraman, Cumhuriyet Başsavcısı Aşkın Yeğin, Rektör Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Kaya Gürgöze, öğretim üyeleri, akademisyenler, öğrenciler ile davetliler katıldı.

Tüm hekimlerin ve sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramlarını kutlayan Vali Doç. Dr. Ömer Toraman, “İnsanlığın en büyük güvencelerinden bir tanesi de doktorlarımız, sağlık çalışanlarımız ve sağlık kuruluşlarımızdır. Hekimlik özveri gerektiren mesleklerden bir tanesidir. Bu millete ve insanlığı gece gündüz demeden hizmet ediyorlar. İyi ki varsınız. Bir kez daha 14 Mart Tıp Bayramınızı kutluyorum” dedi.

Tıbbın her dönem insanlık için önemli olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Fahrettin Göktaş “Medeniyet coğrafyamızda İbn-i Sina ve El- Razi gibi alimlerimizin temellerini attıkları tıp ilmi her dönem insanlık için önemli olmuştur. Anadolu’nun her köşesinde rastlayabileceğimiz şifahaneler tıp ilminin uygulama merkezleri olarak faaliyet göstermişlerdir. Bizim medeniyetimizde tıp ilmiyle iştigal olmak, rabbimizin insan üzerinde tecelli eden hizmetlerine şahit olmak demektir. Dolayısıyla insanı bu kadar yakın inceleyip, onu var edeni tefekkür etmemek mümkün değildir. Bu nedenle İbn-i Sina’nın günümüze intikal eden eserleri tıp ilmi yanında felsefe ve ahlak ile de ilgilidir. 14 Mart Tıp Bayramında milletimize ve insanlığa hizmetlerinden dolayı başta FÜ sağlık çalışanları ve kıymetli hocalarımız olmak üzere tüm sağlık çalışanlarına teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Tıp Fakültesinde akademik unvanında yükselen öğretim üyelerine cübbeleri giydirildi.

FÜ'de Tıp Bayramı kutlandı
FÜ'de Tıp Bayramı kutlandı
FÜ'de Tıp Bayramı kutlandı