Kanunsuz uygulama yargıya taşındı

13 Mart 2024 tarihinde yapılan ilk belediye meclis toplantısında kanunlara aykırı bir şekilde yapılan komisyon seçimleri Yeniden Refah Partisi tarafından yargıya taşındı.

Kanunsuz uygulama yargıya taşındı

Yeniden  Refah Partisi Elazığ Belediye Meclis Grubu Sözcüsü Osman Cem Karahüseyinoğlu Elazığ Belediye Meclisinin yeni dönem ilk toplantısında kanunlara aykırı bir şekilde yapılan komisyon seçimlerinin yürütmesinin durdurulması ve seçimlerin iptal edilmesi için Elazığ İdare Mahkemesine başvurdukarını açıkladı.

Karahüseyinoğlu yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

31 Mart yerel seçimlerinin ardından 13 Mart 2024 tarihinde yapılan ilk belediye meclis toplantısında kanunlara aykırı bir şekilde yapılan komisyon seçimlerinin yürütmesinin durdurulması ve seçimlerin iptal edilmesi için Elazığ İdare Mahkemesine başvurumuzu yaptık.

Yeniden Refah Partisi Elazığ Belediye Meclis Grubu olarak yaptığımız başvuruda ilerde oluşabilecek zarar ve yanlışların önüne geçmek, telafisi mümkün olmayacak durumların oluşmasını önlemek için öncelikle yürütmenin durdurulması ve ihtisas komisyonlarının seçimlerinin mevcut kanun ve mevzuat hükümlerine göre yeniden yapılmasını talep ettik.

Elazığ 1. İdare Mahkemesi 2024/549 esas nolu İdare dava dosyamızın ivedi bir şekilde incelenerek, kanun, yönetmelik, emsal mahkeme kararları ve Danıştay içtihatları doğrultusunda ortaya çıkan bu Mevzuata aykırı durumun düzeltilmesini bekliyoruz.

Bizler meclisin ilk toplantısını mahkemeye taşımayı hiç arzu etmezdik ancak 31 Mart seçimleri sonucunda oluşan Belediye Meclisinde halkın oyu ile seçilmiş muhalefet partilerinin sesini kısmayı ve alınan kararları halkımız adına denetlenmesini önlemeyi amaçlayan Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın hukuksuz uygulamalarında ısrar etmesi bizi yargıya başvurmaya mecbur bırakmıştır.

Türk adaletinin daha önce benzer davalarda aldığı kararlar doğrultusunda bu hukuksuz uygulamalara son vererek, Elazığ Belediye Meclisinde komisyon seçimlerinin yeniden yapılması yönünde karar alacağına olan inancımız tamdır.