TFF Başkan Adayı Sebahattin Devecioğlu:

TFF Başkan Adayı Prof.Dr.Sebahattin Devecioğlu'Rekabet Kaliteyi artıracaktır'dedi

TFF Başkan Adayı Sebahattin Devecioğlu:

Fırat Üniversitesi  öğretim üyesi,Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda eğitim ve bilim kurulu üyesi ve aynı zamanda Türkiye Futbol Federasyonu başkanlığına aday olan Prof.Dr.Sebahattin Devecioğlu “Futbolun Türkiye’de bilimsel anlamda da değer görmesini isteyen birisiyim.”dedi. Ülkemizde 100’e yakın spor bilimleri fakültesi olduğunu ifade eden Devecioğlu” Yaklaşık 2 bin 200 akademisyen arkadaşımız var. Yaklaşık 72 bin de eğitim gören öğrencimiz var. Ülkemizde yaklaşık 85 milyonluk nüfusun 30 milyonu genç. Futbol ülkesiyiz ancak Avrupa’da arzu edilen pastadan pay alamıyoruz. Hak ettiğimiz yerde değiliz. Bunun için çalışmamız gerekiyor. Futbolun bütün paydaşlarının bu sürece katkı sağlaması gerekiyor. Futbol büyük de bir endüstri. Dünyada yaklaşık 600 milyar dolarlık bir gelirleri var. Avrupa’nın da 30 milyar Euro’luk bir geliri var" diye konuştu. 

"REKABET KALİTEYİ ARTIRACAKTIR"

TFF başkanlık seçimine yönelik değerlendirmelerde bulunan Devecioğlu,

"Federasyon ülkemizde özerk bir yapıya sahip. Kendine özgü bir yasası var. Federasyonun bir statüsü var.Seçimde bunlardan biri. Olağan seçimli genel kurulda seçilmiş olan yönetim, mali genel kurulda bir karar aldı. Bu karar da seçimli olağanüstü genel kurul olarak belirlendi. Avrupa şampiyonası var. Bu bir demokrasi yarışı. Herkes aday olmak isteyecektir. TFF temsil noktasında önemli bir kurul. Biz de önemsiyoruz. TFF’nin 325 üyesi var. Bunlardan 5 üye sizi aday gösterebiliyor. 65 üyeyle de seçime girebiliyorsunuz. Biz de 18 Temmuz'a kadar bu süreci tamamlamak için yola çıktık. Geçen yıldan bu yana da bu süreci devam ettiriyoruz. Çok adaylı olmasında fayda var. Rekabet kaliteyi artıracaktır. Arzumuz herkesin temsil edildiği bir federasyona kavuşmamız. Diğer adaylara da başarılar diliyorum."

"TABANI GENİŞ TUTARSANIZ BU PROBLEMLER DE AZA İNECEK" 

Federasyondaki delegasyon sisteminin yetersiz olduğunu aktaran Devecioğlu, "Tüm futbol paydaşlarını ve tabanını temsil etmiyor. Bu delegasyon sistemini ve yasayı değiştirmek gerekiyor. Herkesin eşit bir şekilde temsil edildiği, futbolun bütün paydaşlarının içinde yer aldığı, herkesin ortak mutabakat sağladığı taraf olmadan tüm Türkiye’yi kucaklayacak şekilde bir delegasyon sisteminin oluşturulup buradan çıkacak sonuca herkesin sonuca herkesin razı olacağı bir sistemi oluşturmak gerekiyor. Projelerimizin arasında bu var. En basit örneğiyle Türkiye Spor Yazarları Derneği federasyonun genel kurulunda yer almıyor. Bence önemli bir eksik. Bunun dışında kadın futbolu yer almıyor. Türkiye Futbol Vakfı da yer almıyor. Yeteri kadar futbolcular temsil edilmiyor, alt ligler çok az temsil ediliyor. Problemler bundan kaynaklanıyor. Tabanı geniş tutarsanız bu problemler de aza inecek. Arzu etmediğimiz şeyler yaşandı. Yeni bir yönetim, yeni bir seçimle TFF yeni bir başkanla önümüzdeki yıllarda daha güzel başarılara imza atar" dedi.